Wrześniowa lista już dostępna. Co się na niej znalazło?

Ministerstwo zdrowia przedstawiło projekty obwieszczenia refundacyjnego, które ma obowiązywać od 1 września. Zgodnie z naszymi zapowiedziami lista jest „wypasiona” (patrz: http://www.isbzdrowie.pl/2019/08/wrzesniowa-lista-refundacyjna-to-bedzie-wypas/).

Na refundację doczekali się wreszcie chorzy na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Od września na listach znalazł się ustekinumab (Stelara), czyli przeciwciało monoklonalne będące kolejną opcją terapeutyczną w programie lekowym, o rocznej terapii, stosowany po niepowodzeniu dotychczasowego leczenia. W kolejce czeka jeszcze wedolizumab – lek działający selektywnie, aktywny wyłącznie w obrębie zmian chorobowych w jelitach, czyli niosący ze sobą mniej skutków ubocznych.

„Tu cały czas prowadzimy rozmowy. Nie wiem czy zdążymy jeszcze na wrześniową listę. Problemem jest i cena leku, jak i to, że producent nie chce się zgodzić na zaproponowane przez nas instrumenty podziału ryzyka” – wyjaśnia w rozmowie z ISBzdrowie Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za leki.

Od września dostępny będzie również nowy lek na łuszczycę zwyczajną u dorosłych – calcipotriolum + betamethasonum (Enstilar) w postaci piany na skórę. „To opcja skuteczniejsza od dotychczasowej terapii dlatego moja decyzja była pozytywna” – wyjaśnia nam wiceminister.

Kolejną nowością jest inhalator ciśnieniowy budezonid+formoterol (Symbicort), który jest alternatywą dla inhalatora proszkowego u pacjentów z POChP. Inhalator ten nie wymaga użycia siły wdechu, lek jest dozowany pod ciśnieniem w formie aerozolu w odmierzonej dawce.

Ucieszą się również chorzy na padaczkę, bo na listach znalazł się brivaracetam (Briviact). Ten lek jest zalecany jako lek III rzutu zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Epileptologii.

Na listy trafił także lek na hipercholesterolemię – Ezehron Duo, czyli pierwsze połączenie rosuwastatyny i ezetymibu. Jest to złożony lek o wygodnym zastosowaniu dla pacjenta, który zapewni większą skuteczność terapii hipolipemizującej. Będzie on dostępny również na liście 75+.

Znacząco obniży się także cena leku Valganciclovirum (Valcyte) dla dzieci – z 931,07 zł do 3,20 zł. Lek jest stosowany w początkowym i podtrzymującym zapalenia siatkówki, wywołanym przez CMV u pacjentów z nabytym zespołem niedoboru odporności (AIDS). Lek stosuje się także profilaktyce zakażeń wywołanym przez CMV u pacjentów niezakażonych CMV, którzy otrzymali przeszczepiony narząd miąższowy od dawców zakażonych CMV.

Całość projektu jest dostępna: https://www.gov.pl/web/zdrowie/projekt-obwieszczenia-ministra-zdrowia-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-ktory-wejdzie-w-zycie-1-wrzesnia-2019-r