60 proc. Polaków doświadcza bólu przynajmniej raz w tygodniu

Aż 98 proc. Polaków deklaruje, że w ciągu całego swojego życia odczuwa lub odczuwało ból ciała, a 60 proc. z nich doświadcza go przynajmniej raz w tygodniu. Aż 82 proc. Polaków uważa, że z powodu bólu ciała odczuwa spadek jakości życia. 9 z 10 przebadanych osób twierdzi, że dolegliwości bólowe negatywnie wpływają na ich samopoczucie, a 6 na 10 osób zauważa wpływ bólu na relacje z najbliższymi – zmusza ich do unikania wspólnego spędzania czasu. Problem ten w dużym stopniu dotyczy osób starszych, którym z wiekiem sztywnieją stawy i u których coraz częściej pojawiają się problemy z poruszaniem – wynika z międzynarodowego badania Global Pain Index, przeprowadzonego na zlecenie GSK.

Autorzy raportu zwracają uwagę na aspekty psychologiczne. Ponad połowa badanych deklaruje, że dolegliwości bólowe sprawiają, że czują się starsi niż są faktycznie, a 41 proc. twierdzi, że czuje się mniej atrakcyjnie. Narzekają także osoby posiadające dzieci – aż 64% z nich uważa, że gdyby nie towarzyszące im uczucie bólu, mogliby być lepszymi rodzicami. Ból ma więc także negatywny wpływ na postrzeganie siebie przez osoby cierpiące.

W raporcie podkreślono również, że mimo wysokiego zaufania do lekarzy (94 proc.) i farmaceutów (84 proc.) w Polsce nadal bardzo popularna jest autodiagnoza. Można przypuszczać, że na rezygnację z wizyt w gabinecie lekarskim wpływ mają między innymi długie kolejki do lekarzy specjalistów i powszechna dostępność leków bez recepty. Trend ten wzmacnia potrzebę organizacji programów edukacyjnych z rzetelnymi informacjami na temat leczenia bólu i zapobiegania mu.

Jedną z przyczyn wielu chorób układu ruchu i nie tylko, jest brak aktywności fizycznej. Wykazują to badania Światowej Organizacji Zdrowia, które dowodzą, że podejmowanie ruchu, na który składają się ćwiczenia wytrzymałościowe, siłowe i rozciągające mogą skutecznie eliminować przyczyny wielu chorób. Organizacja zaleca przynajmniej 20 minut aktywności fizycznej dziennie, bez względu na wiek.