Eksperci: czas skończyć z czarnym PR-em wokół szczepień

„Ostatnie wydarzenia, jak wysyłanie do samorządów tzw. białej księgi szczepień HPV sugerującej, że ten rodzaj profilaktyki szkodzi, wymaga natychmiastowej reakcji. Antyszczepionkowcy nie odpuszczają – musimy temu przeciwdziałać” – podkreśla dr Paweł Grzesiowski, prezes zarządu Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń. Popierał go Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny. „Czas skończyć z czarnym PR-em wokół szczepień, tym bardziej, że dowody naukowe w tej sprawie są jasne” – dodawał Pinkas.

Właśnie promocję jako bezpiecznego i skutecznego działania profilaktycznego uznali eksperci uczestniczący w sesji „Value Based w szczepieniach ochronnych” podczas XV Forum Rynku Zdrowia.

Dr Grzesiowski zwrócił też uwagę, że postawy antyszczepionkowe (obok lekooporności oraz zagrożenia grypą) WHO umieszcza na liście największych zagrożeń zdrowotnych XXI wieku.

Z kolei prof. Andrzej Radzikowski ubolewał nad kampanią dezinformacji dotyczącą szczepionek przeciwko pneumokokom.
„Wszystkie badania, także stanowisko WHO są w tej sprawie jasne: nie ma żadnego znaczenia, która szczepionka jest stosowana w programie szczepień ochronnych. Ważne, by była stosowana dla całej populacji, wtedy jest pożądany efekt” – podkreślał. I jak dodawał trudno zaakceptować włączanie się w tę kampanię uznanych autorytetów, zwłaszcza jeśli ta kampania zawiera elementy dyskredytujące szczepionkę 10-walentną.

Jarosław Pinkas wskazywał, że zbliżający się 1 listopada to dobry moment by wszyscy wątpiący w potrzebę takiej profilaktyki pochylili się nad grobami dzieci. „Te nagrobki są sprzed ery powszechnych szczepień. W ciągu ostatnich 20 lat w kraju nie zmarło żadne dziecko na skutek tego rodzaju profilaktyki” – komentował.

Jak zapowiedział wkrótce lekarze będą mieli dodatkowe narzędzie do promocji szczepień – bo reaktywowane są właśnie punkty konsultacyjne szczepień (w ciągu kilku tygodni ma powstać pierwsza na Mazowszu). W tych placówkach będzie można np. w indywidualnie wytyczyć kalendarz szczepień dla dzieci z różnymi problemami zdrowotnymi. Rolą punktów będzie również rozwiewanie wątpliwości rodziców wokół szczepień, ale także osoby dorosłe na co mogą się zaszczepić.