Richter i Mycovia zawarły umowy dot. sprzedaży i produkcji doustnego preparatu przeciwgrzybiczego stosowanego w leczeniu RVVC

Richter Gedeon Nyrt. i Mycovia Pharmaceuticals ogłosiły, że zawarły umowę na wyłączność w zakresie licencji i rozwoju oraz transferu technologii w celu sprzedaży i produkcji molekuły (VT-1161) znajdującej się obecnie w III fazie badań klinicznych, przeznaczonej do leczenia nawrotowej postaci drożdżakowego zakażenia pochwy – Recurrent Vulvovaginal Candidasis (RVVC). Stanowiąca potencjalny produkt molekuła została opracowana tak, aby wykazywała wyjątkową selektywność i skuteczność. Równocześnie preparat VT-1161 może być wolny od działań niepożądanych, które ograniczają zastosowanie produktów aktualnie stosowanych w leczeniu RVVC. Zasięg geograficzny umowy licencyjnej obejmuje Europę, Rosję i pozostałe kraje WNP, Amerykę Łacińską oraz Australię.

„W myśl umowy, Richter będzie realizował wypłaty za realizację kamieni milowych związanych z procesem badań klinicznych. W ciągu najbliższych dwóch lat wypłaty te osiągną łączną kwotę 20 mln dol. Dalsze wypłaty związane z kolejnymi etapami komercjalizacji produktu – dotyczącymi rozwoju i sprzedaży leku, mogą nastąpić w zależności od skuteczności procesu rejestracji i sukcesu rynkowego produktu. Ponadto obie firmy zawarły umowę o zbyciu praw royalty, w myśl której Richter nabywa również określony udział we wpływach ze sprzedaży na rynku USA, za który zapłaci 25 mln dol.” – czytamy w komunikacie.

„Rozszerzanie naszego flagowego portfela produktów ginekologicznych tradycyjnie stanowi centralny element strategii Richtera i jestem przekonany, że ten nowy projekt skutecznie przyczyni się do osiągnięcia tego celu” – podkreśla Gábor Orbán, dyrektor generalny Richtera.

Preparat VT-1161 jest doustnym inhibitorem CYP51 opracowanym przez Mycovię w celu leczenia RVVC i onychomycosis (grzybicy paznokci). Podczas opracowywania molekuły VT-1161 skupiono się na uzyskaniu wzmożonej selektywności, obniżeniu liczby działań niepożądanych oraz zwiększeniu skuteczności.

RVVC dotyka niemal 138 milionów kobiet na całym świecie. Wśród pierwotnych objawów zakażenia występuje swędzenie, pieczenie, podrażnienie i stan zapalny pochwy. W niektórych przypadkach mogą pojawiać się również upławy z pochwy, ból podczas stosunku lub oddawania moczu, które mogą przebiegać ze zmiennym natężeniem, jednak często wywołują poważny dyskomfort lub ból.