Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Brytyjski Office for National Statistics wydał raport zmieniający prognozy długości życia dzieci w Wielkiej Brytanii. Dziewczynki urodzone w 2019 r. będą żyły średnio 90,4 lat (w 2014 r. było to 93,6) natomiast chłopcy – 87,8 (w 2014 r. 91,1). Zgodnie z tegorocznymi tabelami GUS nieznacznie zmniejszyła się także średnia długość życia Polaków.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z początkiem stycznia bisfenol A, rakotwórczy składnik znajdujący się m.in. w papierowych paragonach, zostanie niemal w całości wyeliminowany ze sklepowych rachunków. Na rynku istnieje jednak wiele analogów bisfenolu A, które mogą być równie szkodliwe dla zdrowia.
–Samoregulacja w branży producentów suplementów uzgodniona z nadawcami telewizyjnymi, która obowiązuje od 1 grudnia, nie obejmie promocji w internecie. W samoregulacji nie przewidziano także żadnych mechanizmów kontrolnych ani sankcji.

Rzeczpospolita
–W Sejmie zbierane są podpisy pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności z ustawą zasadniczą przepisu zezwalającego na aborcję w przypadku wykrycia u płodu ciężkich i nieuleczalnych wad. Powrót do sprawy aborcji zapowiadają również posłowie opozycji.
–Europejska Agencja Leków cały czas analizuje sprawę leków z metforminą. Podstawą do wycofania leków z obrotu są oficjalne decyzje Głównego Inspektora Farmaceutycznego.