Ministerstwo zdrowia zapowiada zaostrzenie polityki antynikotynowej

„Nadwaga i palenie papierosów to główne przyczyny chorób nowotworowych. Dlatego, wzmacniając profilaktykę, bardzo uważnie przyjrzymy się tym dwóm obszarom” – zapowiada minister zdrowia Łukasz Szumowski. Resort zakłada m.in. zaostrzenie polityki antynikotynowej. „Samo podniesienie akcyzy na wyroby tytoniowe to za mało” – dodaje Szumowski.

Co jest w planach MZ? „Przymierzamy się do wprowadzenia zakazu reklamy i promocji papierosów oraz wyrobów tytoniowych w miejscu sprzedaży (dzisiaj tylko tam może być ona stosowana” – przyp. red.). To oznacza, że dziś obecne w sklepach znaki graficzne i wyróżniki zachęcające do sięgnięcia po nowatorskie produkty tytoniowe będą musiały zniknąć. Nie wiemy jednak jeszcze czy Unia Europejska nie uzna tych działań za zbyt restrykcyjne” – uzupełnia Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia.

Jak dodaje w planach ministerstwa jest utworzenie do 2023 roku sieci poradni antynikotynowych. „Zgodnie z założeniem chcemy by taka placówka powstała w każdym województwie” – precyzuje Gadomski.

Dziś w całym kraju działają 3 takie poradnie. Dlaczego tak mało? Za godzinę pracy lekarz dostaje w niej… 15 zł. Taka jest wycena NFZ. Dlatego w wielu miejscach te poradnie zostały – jako nieopłacalne zlikwidowane. ISBzdrowie zapytało więc czy planowane jest podniesienie wyceny tych porad?
„Tak, zamierzamy zwiększyć tu pulę pieniędzy” – odpowiedział nam wiceminister.

Innym problemem jest to, iż z terapii (w odróżnieniu od innych terapii odwykowych, np. antyalkoholowych, które można powtarzać właściwie bez końca – przyp. red.) antynikotynowej pacjent może skorzystać zaledwie raz. Jeśli taka forma pomocy nie poskutkuje palacz ‚wypada’ z systemu i następnym razem musi poszukać wsparcia w prywatnych (a więc płatnych) placówkach.

Tyle, że o tym iż takie są przepisy… wiceminister dowiedział się od ISBzdrowie. „Jeśli tak jest to pomyślimy o zmianie” – usłyszeliśmy od Gadomskiego.

Więcej na ten temat pisaliśmy także: https://www.isbzdrowie.pl/2019/07/zbudujemy-siec-poradni-antynikotynowych-za-pieniadze-z-ue/