Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Londyńska fundacja Abortion Support Network otworzyła fundusz aborcyjny w Polsce. Działaczki organizacji informują o dostępności leków poronnych i możliwości wykonania zabiegu za granicą. Sieć jest gotowa opłacać je w przypadku kobiet w niechcianej ciąży, które nie kwalifikują się do zabiegu w Polsce lub mimo kwalifikacji spotykają się z odmową szpitala.

Dziennik Gazeta Prawna
–Lista brakujących leków wydłużyła się do 50 pozycji, wynika z raportu portalu GdziePoLek.pl. Brakuje przede wszystkim szczepionek przeciw odrze i preparatów dla cukrzyków oraz osób z chorą tarczycą. Rozwiązaniem może być nowelizacja prawa farmaceutycznego wprowadzająca obowiązek posiadania przez producentów dwu-, trzymiesięcznych zapasów.
–Ustawa dotycząca koronerów nie spełnia do końca oczekiwań środowiska. Swe zastrzeżenia mają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej i ratownicy medyczni. Pojawiają się także wątpliwości, czy znajdą się lekarze chętni do przyjęcia funkcji koronera.
–Biuro prasowe Ministerstwa Finansów stwierdziło, że zwolnienie z PIT przychodów lekarzy emerytów uzyskiwane z tytułu wykonywania zawodu byłoby niekonstytucyjne, ponieważ przeczyłoby zasadzie powszechności opodatkowania.