AstraZeneca deklaruje 1,5 mld zł inwestycji w działalność B+R w Polsce w 5 lat

AstraZeneca planuje w ciągu 5 lat przeznaczyć na inwestycje w Polsce 1,5 mld zł, głównie w działania badawczo-rozwojowe, poinformował prezes AstraZeneca Leif Johansson. Informację podano podczas spotkania w Davos premiera Morawieckiego z prezesem firmy biofarmaceutycznej.

„AstraZeneca myśli strategicznie i długofalowo o Polsce, w której istnieje przyjazne środowisko dla rozwoju biznesu. W przeciągu najbliższych 5 lat planujemy zainwestować ponad 1,5 miliarda złotych, z czego większość zostanie przeznaczona na inwestycje napędzające dalszy rozwój globalnego centrum badawczo-rozwojowego. Wierzymy, że będzie to katalizator dynamicznego rozwoju całego sektora biotechnologii w Polsce” – zapowiedział Leif Johansson, Niewykonawczy Prezes Zarządu AstraZeneca.

„Inwestujemy w fabrykę mózgów i fabrykę ludzi. Zatrudniamy 100 osób z doktoratami. To wyjątkowy potencjał i magnes dla młodych ludzi, by nie wyjeżdżali z Polski i dla Polaków za granicą, by wracali” – dodawał Jarosław Oleszczuk, Dyrektor Generalny AstraZeneca Pharma Poland.

Warszawskie centrum B+R to jedno z najważniejszych centrów badawczo-rozwojowych firmy na świecie. Kluczowe obszary medyczne, nad którymi pracuje warszawskie B+R to onkologia w szczególności rak płuca, kardiologia, choroby metaboliczne, choroby nerek, diabetologia i astma.

„Tak znacząca inwestycja globalnego koncernu w działalność B+R w Polsce to potwierdzenie słuszności drogi, jaką obraliśmy w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju – przestawienia polskiej gospodarki na bardziej innowacyjne tory. W ostatnich latach obserwujemy stały wzrost nakładów na B+R w Polsce. Szczególnie cieszy mnie fakt, iż wzrost ten napędzany jest głównie przez przedsiębiorstwa prywatne. Wierzę, że inwestycja na poziomie 1,5 miliarda złotych w prace B+R w obszarze biotechnologii uruchomi efekt kuli śniegowej służący rozwojowi tej innowacyjnej branży w Polsce” – podkreślał premier Mateusz Morawiecki.

AstraZeneca ma także ambicje związane z polskim rynkiem w kontekście budowy ekosystemu biotechnologicznego i life science. Działania w tych obszarach zostały ułatwione przez inicjatywy legislacyjne dotyczące prac B+R.

„Nasza firma zdecydowała się na tak dużą inwestycję właśnie w Polsce z powodu sprzyjających warunków do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. Obok dostępu do dużej liczby doskonałych absolwentów kierunków medycznych, doceniamy rozwiązania legislacyjne premiujące działalność badawczo-rozwojową, które zaczęły się pojawiać od 2016 r., takie jak ulga IP Box, czy ulga na działalność badawczo-rozwojową” – podkreślił dr Jarosław Oleszczuk, Dyrektor Generalny AstraZeneca Pharma Poland. Takie nastawienie do biznesu pozwala nam prowadzić badania, które mają przełożenie na skalę globalną. Największym sukcesem polskiego zespołu jest przeprowadzenie wszystkich badań i doprowadzenie do rejestracji innowacyjnego leku biologicznego stosowanego w ciężkiej astmie eozynofilowej. W Polsce zostały przeprowadzone wszystkie badania, które pozwoliły na dopuszczenie leku do obrotu”– dodał dr Jarosław Oleszczuk.

Dodał, że takie nastawienie do biznesu pozwala spółce prowadzić badania, które mają przełożenie na skalę globalną.

„Największym sukcesem polskiego zespołu jest przeprowadzenie wszystkich badań i doprowadzenie do rejestracji innowacyjnego leku biologicznego stosowanego w ciężkiej astmie eozynofilowej. W Polsce zostały przeprowadzone wszystkie badania, które pozwoliły na dopuszczenie leku do obrotu” – wskazał Oleszczuk.

AstraZeneca to innowacyjna firma biofarmaceutycznao korzeniach brytyjsko-szewdzkich, znajdująca się w czołówce największych firm tego sektora na świecie.

W Polsce AstraZeneca zatrudnia blisko 1 800 osób, z czego blisko 1 000 zajmuje się kluczowymi procesami badawczo-rozwojowymi w skali światowej. Na działalność badawczo-rozwojową przeznaczyła środki wysokości 221 mln zł w 2018 r. i 156 mln w 2017 r. W Warszawie pracuje ponadto prawie 250 analityków w regionalnym centrum analityczno-finansowym, ponad 100 osób w globalnym centrum zakupowym, oraz blisko 80 osób w regionalnym centrum HR. AstraZeneca zatrudnia 102 pracowników po doktoratach.

W ostatnich latach praca zespołów badawczych AstraZeneca umożliwiła dopuszczenie do obrotu tak ważnych dla pacjentów substancji czynnych jak: olaparib, ozymertynib, durwalumab, dapagliflozyna oraz benralizumab (pierwszy lek innowacyjny opracowany w Polsce).