Prof. Adam Maciejewski pierwszym Polakiem z prestiżową nagrodą American Society for Reconstructive Microsurgery

Prof. Adam Maciejewski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii, został tegorocznym ambasadorem American Society for Reconstructive Microsurgery (ASRM).

Z dorocznego kongresu ASRM prof. Adam Maciejewski przywiózł niezwykle prestiżową nagrodę im. Marko Godiny, przyznawaną co roku najlepszemu na świecie chirurgowi rekonstrukcyjnemu za cały jego dotychczasowy dorobek naukowy. Został również laureatem konkursu Best Case 2019, w którym oceniane są najlepsze operacje rekonstrukcyjne.

To drugie wyróżnienie przyznano mu za ubiegłoroczną, bardzo rozległą transplantację narządów szyi u 6-letniego chłopca, który połknął środek do udrożniania rur, kiedy miał 13 miesięcy. Wyjątkowość tego zabiegu polegała również na tym, że oprócz przeszczepienia narządów od zmarłego dawcy, chłopcu przeszczepiono zmodyfikowany szpik, tak aby z czasem zmniejszyć przyjmowane przez niego leki immunosupresyjne zapobiegające odrzuceniu przeszczepionych narządów, a być może zupełnie go uwolnić od konieczności przyjmowania tych leków.

Prof. Adam Maciejewski podkreślił, że dla niego ogromnym zaszczytem jest nie tylko to, że został doceniony przez tak znakomite grono światowych chirurgów rekonstrukcyjnych, ale również to, że reprezentuje Polskę i Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach. „Bez tego ośrodka i mojego zespołu, bez wsparcia szerokiego grona osób, nie byłoby to możliwe” – przyznał.

Dodał, że nagroda im. Marko Godiny ma dla niego podwójne znaczenie, ponieważ z jednej strony umożliwia mu odwiedzenie najlepszych ośrodków chirurgii rekonstrukcyjnej na świecie, a z drugiej – reprezentowanie jego ośrodka i Polski.

Zwycięstwo w konkursie Best Case 2019 również jest dla niego bardzo ważne, choć nie po raz pierwszy wrócił z kongresu w USA z takim wyróżnieniem. W 2016 roku za Best Case uznano wykonaną przez jego zespół allotransplantację narządów szyi, a dwa lata wcześniej na zaszczytny tytuł Best Case zasłużył zdaniem jurorów przeszczep twarzy.

Prof. Adam Maciejewski jest jednym z dwóch Polaków, którzy zostali przyjęci do zaszczytnego grona liczącego około 950 członków American Society for Reconstructive Microsurgery. Drugim jest prof. Łukasz Krakowczyk, który również pracuje w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach, jest kierownikiem Bloku Operacyjnego i bliskim współpracownikiem prof. Maciejewskiego.
„W najbliższych latach grono członków tego towarzystwa, które jest amerykańskie tylko z nazwy, ponieważ zrzesza najlepszych chirurgów rekonstrukcyjnych z całego świata, powiększy się o kolejnych kilku lekarzy z Gliwic” – przewiduje prof. Adam Maciejewski.