Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–W projekcie konsultowanej Narodowej Strategii Onkologicznej pojawił się zapis wprowadzający od 2021 r. proces szczepień przeciwko HPV dziewcząt w okresie dojrzewania, a od 2026 r. także chłopców. Szczepienia byłyby refundowane. Problemem jest brak dostępności odpowiednich preparatów. Polska jest obecnie jedynym krajem UE, w którym szczepionka przeciwko HPV nie jest finansowana z rządowych pieniędzy.
–Naczelna Rada Lekarska apeluje do posłów o utworzenie specjalnej podkomisji, która będzie pracować nad nowelizacją ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Projekt nowelizacji został w zeszłym tygodniu przyjęty przez rząd, jest jednak bardzo obszerny i zdaniem NRL tylko powołanie podkomisji zagwarantowałoby rzetelne omówienie uwag dot. projektu.

Rzeczpospolita
–Uczestnicy debaty „Jak Polska może sprawniej wdrażać nowe technologie kardiologiczne? Perspektywa regulacyjna i kliniczna” stwierdzili, że na poprawę sytuacji zdrowotnej chorych z arytmią wpłynęłoby szybsze wdrożenie nowych technologii nielekowych – urządzeń wszczepialnych i telemonitoringu medycznego.

Gazeta Wyborcza
–Od 1 stycznia br. wprowadzono nowy wzór zlecenia na wyroby medyczne. Do końca marca obowiązywać będą dwa wzory dokumentów, ponieważ NFZ, poradnie, apteki i sklepy medyczne nie zdążyły przygotować się na tę zmianę.

Puls Biznesu
–Celon Pharma zawarł ugodę ze spółkami z brytyjskiej grupy GSK dot. kształtu inhalatora wykorzystywanego w przypadku leku Salmex. Porozumienie umożliwia rozwój sprzedaży eksportowej leku.
–Adamed zainwestuje ok. 230 mln zł na rozbudowę zakładów pod Łodzią (ŁSSE). Skorzysta ze strefowych zwolnień podatkowych, wynoszących ponad 80 mln zł.

Parkiet
–Bioton i Harbin Gloria Pharmaceuticals doszły do porozumienia ws. dystrybucji insuliny na rynku chińskim. Polska firma otrzyma 9 mln USD w ramach ugody.