Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Ankietę Naczelnej Rady Lekarskiej dot. zakazu łączenia pracy w placówkach publicznych i prywatnych wypełniło ponad tysiąc lekarzy. Jeśli lekarze opowiedzą się za debatą z resortem zdrowia, prezes NRL Andrzej Matyja jest gotów przystąpić do dyskusji o ewentualnej zmianie systemu.

Gazeta Wyborcza
–Zmarło co najmniej 80 osób zakażonych koronawirusem. Zarażeni nim ludzie mogą zakażać innych nawet przed pojawieniem się u nich charakterystycznych objawów, powiedział chiński minister zdrowia Ma Xiaowei.

Dziennik Gazeta Prawna
–Resort zdrowia zaplanował zwiększenie akcyzy na wyroby tytoniowe zawierające nikotynę do 2028 r. do przynajmniej 75% ceny. Po negocjacjach z resortem finansów ustalono wysokość opłat na 70%.
–Wbrew stanowisku Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego w Polsce uruchomiono pierwsze automaty do wydawania leków – na razie jest ich 5, do końca roku liczba ma wzrosnąć do 100.  „Lekomaty” toruńskiej firmy Automnia wydają suplementy diety, a także leki OTC. GIF stoi na stanowisku, że leki OTC sprzedawać można wyłącznie w uprawnionych do tego placówkach.

Parkiet
–Obawy przed epidemią koronawirusa doprowadziły do gwałtownej przeceny na giełdach całego świata. Skutki tego kryzysu gospodarczego mogą być odczuwane w Chinach przez całe I półrocze.