MZ wprowadza pakiet Profilaktyka Plus

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt ustawy dotyczący badań profilaktycznych dla osób w wieku 40-65 lat. Program Profilaktyka Plus to spełnienie zapowiedzi wyborczych premiera Morawieckiego o bilansach 40-latków.

„Chcemy wprowadzić ankiety stanu zdrowia. Prawdopodobnie mamy 1 mln Polaków, którzy żyją z niezdiagnozowaną cukrzycą. Każdy rok w opóźnieniu dla nich diagnozy oznacza pogorszenie ich stanu zdrowia. A jeśli spojrzymy na prognozy zachorowań na nowotwory to są one zatrważające. Zrobimy wszystko by te prognozy się nie ziściły” – zapowiedział Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Jak dodawał oznacza to, że osoby objęte programem będą mogły co 5 lat bez żadnych skierowań i dodatkowych opłat przeprowadzić szereg badań profilaktycznych. Co zatem znajdzie się w pakiecie? W tym podstawowym morfologia, mierzenie tętna i ciśnienia, poziom glukozy, poziom cholesterolu oraz ocena czynników ryzyka w kierunku chorób układu krążenia i nowotworów. Jeśli lekarz oceni, że potrzebne są pogłębione badania to skieruje m.in. na badanie EKG, USG jamy brzusznej w kierunku tętniaka aorty, test na obecność krwi w kale czy test na poziom PSA.

„Te badania będzie można przeprowadzić w ramach medycyny pracy lub u lekarza rodzinnego. Dzisiaj lekarz medycyny pracy nawet jeśli widzi wskazania to nie może dać skierowania na kolejne badania. Zmieniamy to i rozszerzymy kompetencje tej grupy lekarzy” – podkreślał Cieszyński. – „Zależy nam też na tym, by Polacy się przyzwyczaili do wykonywania badań profilaktycznych, bo dzisiaj różnie z tym bywa”.

Według wyliczeń resortu program ma kosztować 400 mln zł. Wiceminister dopytywany przez ISBzdrowie kiedy realnie ma on ruszyć zapowiedział, że Profilaktyka Plus ma wejść w życie od stycznia 2021 roku.