Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z raportu portalu GdziePoLek wynika, że na liście leków deficytowych bez łatwo dostępnych zamienników figuruje 48 pozycji – o dwie mniej niż w grudniu, lecz osiem więcej niż pół roku temu. Zdaniem resortu zdrowia raport nie odzwierciedla rzeczywistej sytuacji, nie uwzględnia bowiem dostępności do leku na poziomie hurtowni farmaceutycznych i podmiotów odpowiedzialnych, nie bierze też pod uwagę wszystkich aptek w Polsce.

Rzeczpospolita
–Dzieci, zwłaszcza najmłodsze, są szczególnie odporne na koronawirusa – rzadziej zapadają na chorobę i przechodzą ją znacznie łagodniej niż dorośli. Prawdopodobnie odpowiada za to nieswoista wrodzona reakcja odpornościowa organizmów dziecięcych, inicjowana po zetknięciu z patogenem.

Puls Biznesu
–Prywatna grupa medyczna American Heart of Poland przeznaczy 55,4 mln zł na inwestycje w 2020 r. W ramach inwestycji grupa planuje kompleksową wymianę sal zabiegowych. Głównym celem organizacyjnym AHP jest obecnie zacieśnienie współpracy pomiędzy poszczególnymi podmiotami wchodzącymi w skład grupy.

Parkiet
–Urządzenie PCR|ONE firmy Scope Fluidics może okazać się pomocne w diagnozowaniu koronawirusa. Docelowo urządzenie ma wykrywać zakażenie gronkowcem złocistym, jeśli jednak wirus z Wuhan wciąż będzie stanowił zagrożenie, jesienią spółka zamierza opracować panel wirusowy.