Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Ministerstwo Zdrowia zakazało komercyjnych badań na obecność koronawirusa, mają one być dostępne za darmo, lecz tylko u osób z uzasadnionym podejrzeniem choroby. Powstaje również sześć nowych laboratoriów, w których będą wykonywane testy na obecność wirusa – w Gdańsku, Katowicach, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie i we Wrocławiu. Obecnie funkcjonują dwa w Warszawie.
–Ogólnopolska Federacja Onkologiczna chce nowelizacji planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2020 r. i przeznaczenia funduszu zapasowego NFZ. Według wyliczeń OFO istnieje możliwość uwolnienia 5,5 mld zł.
–Ponad 200 przychodni specjalistycznych jest zainteresowanych wprowadzeniem u siebie porady pielęgniarskiej, niebawem świadczenie to pojawi się również w podstawowej opiece zdrowotnej.

Rzeczpospolita
–Posłowie zdecydowali, że lekarz z dyplomem z państw trzecich uzyska tymczasowe prawo wykonywania zawodu w Polsce bez żadnych obostrzeń. Naczelna Rada Lekarska sprzeciwiała się takiemu rozwiązaniu, wskazując, że termin „specjalista” w wielu krajach oznacza co innego niż w Polsce i nie musi być przyznawany pod koniec kształcenia.