Genomtec opatentował urządzenie wielkości smartfona do diagnostyki koronawirusów

Genomtec opatentował mobilne rozwiązanie Genomtec ID, niewiele większe od smartfona, przeznaczone do szybkiej oraz wydajnej diagnostyki, m.in. w przypadku koronawirusów. Projekt wart jest 12 mln zł.

Genomtec ID, czyli mobilne urządzenie do szybkiej i taniej identyfikacji patogenów m.in. bakterii, wirusów oraz grzybów, powstaje od kilku kwartałów w laboratoriach we Wrocławiu. Co ważne, po wprowadzeniu na rynek polskie urządzenie ma być najszybszą i najbardziej precyzyjną metodą testowania także w przypadku chorób zakaźnych m.in. koronawirusów.

„Wykorzystujemy autorską, izotermalną technologię SNAAT. Sprawia ona, że cały proces przebiega w stałej temperaturze, nie ma potrzeby podgrzewania i schładzania testu. Co to oznacza w praktyce? To, że możemy skrócić badanie do 15 minut, zachowując jego niemal 100 proc. precyzję. To standard niedostępny obecnie na świecie” – podkreśla cytowany w komunikacie Miron Tokarski, założyciel i prezes Genomteca.

Spółka krok po kroku przybliża się do wprowadzenia Genomtec ID do laboratoriów i gabinetów lekarskich, korzystając przy tym z wiedzy i finansowania uznanych inwestorów, m.in. branżowego Vet Planet (oferującego w Europie np. testy diagnostyczne) czy Jakuba Swadźby, prezesa Diagnostyki jak i funduszu Leonarto VC.

„Komercyjna Genomtec ID będzie możliwa pod koniec 2021 r. Ściśle współpracujemy z niemieckim Microfluidic Chipshop, obecnie projektującym, a wkrótce produkującym, kartę mikroprzepływową do naszego urządzenia. Jednocześnie, już za nawet 5-7 tygodni, będziemy w stanie zaoferować certyfikowany zestaw diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2 na terenie Unii Europejskiej. Ten produkt będzie kompatybilny z urządzeniami już istniejącymi na rynku” – zapowiada Tokarski.

Wrocławska firma, w ramach projektu wartego 12 mln zł, spodziewa się otrzymać certyfikat ISO 13485 w I połowie bieżącego roku (międzynarodowa norma zawierająca wymagania dotyczące wyrobów medycznych). W przyszłym roku Genomtec uruchomi także proces certyfikacji urządzenia na rynek europejski CE IVD i amerykański w ramach procedury 510(k).

Genomtec SA to spółka technologiczna powstała w 2016 r. we Wrocławiu. Działa w obszarze diagnostyki molekularnej.

Globalny rynek diagnostyki molekularnej wyniósł około 8,02 mld USD w 2018 r. Według prognoz, do 2025 r. wygeneruje około 14,56 mld USD, przy CAGR wynoszącym około 8,9% między 2019 a 2025 r.