GenXone ma umowę współpracy z firmą Diagnostyka dot. testów diagnostycznych

GenXone podpisał umowę o współpracy z firmą Diagnostyka, przy czym łączna wartość zakontraktowanego portfela zamówień testów diagnostycznych na kolejne dwa lata wynosi 5,5 mln zł, podała spółka.

W myśl zawartej umowy genXone będzie odpowiedzialny za wykonywanie badań laboratoryjnych na rzecz klienta, w zakresie analizy z obszaru diagnostyki medycznej. Diagnostyka jako akcjonariusz i partner strategiczny genXone zobowiązała się do zakupu uzgodnionej wielkości zamówień testów laboratoryjnych bezpośrednio od spółki. Szacunkowa wartość umowy na ten rok wynosi 1,5 mln zł, natomiast w 2021 r. ma wynieść 4 mln zł. Umowa została zawarta na czas nieokreślony, podano.

„Współpraca z Diagnostyką to dla nas szansa na zwiększenie skali działalności, a także rozpoznawalności genXone na rynku. Bardzo cenimy firmę Diagnostyka jako strategicznego partnera, dlatego cieszę się z podpisanej współpracy i to na tak dużą skalę. Planujemy także dalej współdziałać przy opracowywaniu nowych projektów naukowo-badawczych, na które widzimy ogromne zapotrzebowanie rynkowe” – powiedział współzałożyciel i prezes genXone Michał Kaszuba, cytowany w komunikacie.

GenXone wraz z Diagnostyką prowadzi obecnie prace badawczo-rozwojowe ukierunkowane na wdrożenie innowacyjnego projektu o nazwie Nanobiome, którego celem jest wykonywanie zaawansowanych badań ludzkiej mikrobioty jelitowej. W ramach tego projektu biotechnologiczna firma rozpoczęła budowę bazy referencyjnej, opartej o całogenomowe sekwencjonowanie mikroflory jelitowej osób zdrowych. Zebrane informacje pomogą w przyszłości zdefiniować mikrobiom referencyjny i określić związek między konkretną jednostką chorobową a zmianami w ludzkim mikrobiomie jelitowym. Zakończenie prac nad projektem i jego komercjalizacja zaplanowana jest na 2020 rok. Badanie ma być docelowo powszechnie dostępne dla klientów indywidualnych, wskazano również.

„Bliska współpraca z inwestorem strategicznym ma służyć rozwojowi nowoczesnej diagnostyki w dziedzinie genetyki i ochrony zdrowia. Diagnostyka Sp. z o.o. jest jednym z akcjonariuszy genXone. W 2019 r. firma objęła 13,4% akcji i dofinansowała genXone kwotą 1,8 mln zł. Diagnostyka Sp. z o.o. wykonuje rocznie ponad 80 mln badań dla ponad 15 mln pacjentów” – podsumowano.

genXone S.A. działa w branży biotechnologicznej i zajmuje się wykorzystaniem technologii sekwencjonowania nanoporowego (NGS) w wielu obszarach nauki i biznesu, m.in. w diagnostyce genetycznej, przemyśle spożywczym, weterynarii czy rolnictwie. genXone jest pierwszym partnerem handlowym Oxford Nanopore Technologies (ONT) w Polsce, który został oficjalnie certyfikowany do świadczenia usług sekwencjonowania. W 2018 r. spółka utworzyła własne Laboratorium Genetyki Molekularnej genXone S.A., które w połowie 2019 r. uzyskało status NZOZ i może świadczyć działalność leczniczą. Firma zatrudnia wybitnych specjalistów z dziedziny biologii molekularnej i medycznej, biotechnologii oraz bioinformatyki.

(ISBnews)