Morawiecki jak Trump: odbudujemy sektor farmaceutyczny

„COVID-19 to wielkie wyzwanie dla świata, wielki kryzys zdrowotny i wyzwanie dla gospodarki. Polska, jak pewnie cała Europa, będzie odbudowywała sektor farmaceutyczny, który niestety został w dużej mierze wyprzedany” – powiedział premier Mateusz Morawiecki, prezentując w Sejmie projekt tarczy antykryzysowej – działań osłonowych dla przedsiębiorców narażonych na straty w związku z epidemią koronawirusa.

Krajowi Producenci Leków od dawna apelują o wsparcie dla tej branży, domagając się m.in. wprowadzenia RTR (Refundacyjnego Trybu Rozwojowego, którego projekt jest gotowy od 2016 roku), o czym wielokrotnie pisaliśmy.

„Żyjemy w czasie globalnej zmiany rynku farmaceutycznego. Do tej pory nie dostrzegaliśmy, że krajowy przemysł farmaceutyczny zapewnia bezpieczeństwo lekowe. Pamiętamy kryzys szczepionkowy sprzed 10 lat. Wtedy było widać wyraźnie, że kapitał ma narodowość, a solidarność europejska bywa czasem tylko sloganem. Warto wyciągać wnioski i podejmować decyzje w perspektywie długofalowej. Trzeba doceniać to, co się ma u siebie, i kreować warunki zapewniające rozwój. Rozwiązania wspierające produkcję farmaceutyczną muszą być więc i polskie, i europejskie” – mówił w sierpniu 2019 r. Grzegorz Rychwalski, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF).

„Cieszę się, że Premier dostrzegł iż potrzebujemy własnej armii, że nie możemy liczyć na Amerykanów czy Unię Europejską. Od dawna postulujemy o wsparcie dla produkcji leków w Polsce. Dziś w dobie pandemii nasze fabryki nie tylko pracują na 120 procent, 24 godzin na dobę, ale także włączyły się w inne działania: Polpharma zakupiła respiratory, Adamed sam rozwozi Arechin (lek wspomagający leczenie koronawirusa, o czym pisaliśmy: Jest polski lek wspomagający leczenie koronawirusa)” – mówi w rozmowie z ISBzdrowie Barbara Misiewicz-Jagielak, wiceprezes PZPPF.

Amerykanie już wyciągnęli wnioski z doświadczeń związanych z epidemią koronawirusa. USA będzie rozwijać przemysł farmaceutyczny w swoim kraju, aby uniezależnić się od Chin.

W wypowiedzi dla Breitbart News Trump zaznaczył, że jego program walki z koronawirusem zakłada „wyprowadzenie Stanów Zjednoczonych ze stanu globalistycznej zależności obejmującej produkcję farmaceutyków”.
„Naszym celem na przyszłość są amerykańskie leki dla amerykańskich pacjentów oraz amerykańskie zaopatrzenie dla amerykańskich szpitali” – powiedział prezydent USA.

Kongresmeni pracują już nad wdrożeniem ustawy przewidującej wprowadzenie wymiernych korzyści dla produkujących leki w USA.