MZ: Liczba zarażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 47. Jedna pacjentka zmarła

Liczba zarażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 47, poinformował Ministerstwo Zdrowia (MZ) na Twitterze. Jednocześnie, jak podały władze Poznania, jedna z pacjentek przebywająca w tamtejszym szpitalu zmarła.

„Potwierdzone wyniki dotyczą: 2 osób z woj. podkarpackiego (Rzeszów) oraz jednej osoby z woj. wielkopolskiego (Poznań)” – podał resort. Wcześniej w czwartek informowano o 44 zarażonych.

Wśród ostatnio stwierdzonych przypadków były m.in. dwie osoby z woj. mazowieckiego (Warszawa), cztery osoby z w woj. lubelskiego (Lublin), 3 osoby z woj. dolnośląskiego (Wrocław, Oleśnica), 3 osoby z woj. śląskiego (Sosnowiec, Chorzów, Zawiercie) i jedna osoba z woj. łódzkiego.

W środę wieczorem informowano o 31 przypadkach zarażenia koronawirusem. Pacjenci znajdują się m.in. w szpitalach: w Ostródzie, w Warszawie, w Krakowie, w Raciborzu, we Wrocławiu, w Zielonej Górze, w Szczecinie, w Poznaniu, w Bełżycach, Lublinie i Łańcucie. Wcześniej minister zdrowia Łukasz Szumowski informował, że stan trzech osób: 73-letnego mężczyzny przebywającego w szpitalu we Wrocławiu, ponad 50-letniej kobiety w szpitalu w Poznaniu i kobiety w szpitalu w Szczecinie jest ciężki.

Według danych MZ ze środy wieczorem, hospitalizowanych jest 317 osób, 1193 zostało poddanych kwarantannie i 11524 – objęto nadzorem epidemiologicznych.

Ze względu na szybkie rozprzestrzeniania się koronawirusa władze podjęły szereg działań, które mają ograniczyć liczbę zachorowań.

Od dzisiaj do 25 marca w całym kraju zawieszono zajęcia w szkołach i na uczelniach wyższych, zamknięto kina, teatry i placówki kultury. Nie funkcjonują też żłobki i przedszkola. Rząd nie wyklucza wydłużenia okresu zamknięcia szkół, gdy zajdzie taka potrzeba.

Od wtorku obowiązuje zakaz organizowania imprez, gromadzących więcej niż 1 tys. osób na stadionie i ponad 500 osób w hali.

Od poniedziałku obowiązuje kompleksowy system ochrony sanitarnej granic na przejściach granicznych z Niemcami (m.in. Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Jędrzychowice) i z Czechami (w Gorzyczkach), a od wtorku na wszystkich przejściach granicznych, także na granicy wschodniej i w portach. Kontrole prowadzone są w pociągach dalekobieżnych; mają objąć wszystkie pociągi.

Dotychczas na świecie zanotowano ponad 126,2 tys. potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w 116 krajach. Najwięcej w Chinach (ponad 80,9 tys.), Włoszech (ponad 12,4 tys.), Korei Płd. (ponad 7,8 tys.) i Iranie (ponad 9 tys.).

Wśród innych państw europejskich niezwykle szybko wirus rozprzestrzenia się we Francji (2 284) potwierdzone zachorowania), Niemczech (1 966 zachorowań), Hiszpanii (2 277 zachorowań), Szwajcarii (652 potwierdzone zachorowania) i Norwegii (629). Ponad 500 potwierdzonych przypadków zachorowań odnotowano także w: Danii (516), Niderlandach (503) i Szwecji (500).

Rośnie też liczba zarażonych w Wielkiej Brytanii (459 zachorowania), Belgii (314) i Austrii (246).

Wśród państw Europy Środkowej, zarażenie koronawirusem wykryto w Czechach u 94 osób, w Słowenii u 57 osób, w Rumunii – u 47 osób i w Chorwacji – u 19, a także na Słowacji, Węgrzech i w Estonii stwierdzono po kilkanaście przypadków zarażeń. Odnotowano też zachorowania na koronawirusa w Rosji, na Litwie, Łotwie i na Ukrainie.

Spośród wszystkich dotychczas zarażonych zmarło 4 638 osób, w tym: ponad 3 tys. w Chinach, 827 osób we Włoszech, 55 osób w Hiszpanii, 48 we Francji. A także osiem osób w Wielkiej Brytanii, pięć w Niderlandach, cztery w Szwajcarii, trzy w Belgii i trzy w Niemczech.

Od początku wybuchu epidemii udało się wyleczyć ponad 68,2 tys. pacjentów, w tym 1045 pacjentów we Włoszech, 183 pacjentów – w Hiszpanii, w Niemczech – 25, w Wielkiej Brytanii – 18 i 12 pacjentów we Francji.

(ISBnews)