Pacjenci apelują ws. poprawy jakości leczenia przewlekłej choroby nerek

W ramach Światowego Dnia Nerek (12 marca) pacjenci z przewlekłą chorobą nerek (PChN) zaapelowali do ministra Łukasza Szumowskiego o zajęcie oficjalnego stanowiska odnośnie udostępnienia pacjentom z chorobami nerek długo oczekiwanej terapii ketoaminokwasami, która ma udowodniony wpływ na poprawę jakości życia pacjentów w IV i V stadium PChN, wydłużając ich zdolność do podejmowania aktywności zawodowej, odraczając w czasie włączenie do programu dializ.

Z powodu choroby nerek cierpi ponad 4 mln Polaków, jednak aż 95 proc. osób cierpiących na choroby nerek nie zdaje sobie z nich sprawy.

Co roku z powodu następstw chorób nerek umiera w Polsce około 80 tyś. osób i jest to drugie po nadciśnieniu tętniczym przewlekłe schorzenie powodujące przedwczesne zgony.

Aż 35 proc. chorób nerek pojawia się z nieznanych przyczyn, z kolei u pozostałych odpowiada za nią cukrzyca (w 25 proc. przypadków), a także kłębuszkowe zapalenie nerek oraz nefropatia nadciśnieniowa.

Liczba osób dializowanych rośnie o około 1,8% rocznie. Całkowita utrata czynności nerek, do której co roku dochodzi u co najmniej 6500 osób (około 170 osób na milion mieszkańców), wymaga wdrożenia leczenia nerkozastępczego – dializ lub przeszczepu nerki. Koszty leczenia takich 31 tys. pacjentów wyniosły w roku 2018 prawie 2 mld złotych.

Pacjenci w liście powołują się na opublikowany w 2019 r., Ogólnopolski Raport Pacjentów Nefrologicznych, z którego jasno wynika, iż zwiększa się również konieczność pobierania zasiłków, rent przez osoby chore na PChN w wieku produkcyjnym.

Pacjenci wnoszą o wprowadzenie do swojego leczenia standardów podobnych do tych, które mają miejsce w krajach zachodnich, tj. opieki skoordynowanej, będącej połączeniem opieki farmakologicznej, psychologicznej oraz dietetycznej, która umożliwi zastosowanie w praktyce rekomendowanej w okresie przeddializacyjnym diety niskobiałkowej oraz włączenie terapii ketoanalogami aminokwasów.

Jak sami piszą: „zastosowanie leczenia zachowawczego, które obejmuje skuteczną farmakoterapię ketoanalogami aminokwasów, utrzymuje odpowiedni stan odżywienia organizmu poprzez wpływ na przemianę materii oraz ograniczenie ilości gromadzących się toksyn mocznicowych. Dzięki temu skutki choroby są w mniejszym stopniu odczuwalne – poprawie ulegają wyniki biochemiczne, następuje spowolnienie redukcji wskaźnika eGFR, jak również poprawie ulega samopoczucie, apetyt, dokuczliwy świąd skóry oraz zmniejsza się ryzyko wystąpienia depresji”.