Prezydent: Mamy zielone światło na zakup sprzętu ochrony osobistej z Chin

Polska może rozpocząć dokonywanie zakupów ochrony osobistej, w tym masek i gogli w Chinach, tak by uzupełnić niezbędne zapasy tego sprzętu, poinformował prezydent Andrzej Duda.

Zaznaczył, że polskie firmy także rozpoczęły produkcję „wszędzie, gdzie jest to możliwe”.

Prezydent poinformował, że przeprowadził w tej sprawie rozmowę z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, by Polska mogła tam ten sprzęt zakupić.

„Chiny produkują go w ogromnej ilości, ta produkcja w tej chwili się toczy i jest wzmacniana” – powiedział prezydent Duda na konferencji prasowej.

„Pan prezydent [Xi Jinping] powiedział, że mamy jako Polska z ich strony zielone światło, do tego, aby takich zakupów dokonywać i takie zakupy są dokonywane. Już jutro pierwszy samolot z Chin wyląduje z tym właśnie wyposażeniem, w najbliższych dniach możemy spodziewać się kolejnych samolotów” – dodał prezydent.

Zaznaczył, że uruchamiana jest także produkcja krajowa „wszędzie, gdzie to możliwe” i działania te są koordynowane.

„Mam nadzieję, że poradzimy sobie, że wszelkie niedobory w tym zakresie zostaną uzupełnione. I wszyscy lekarze i pielęgniarki, cały personel medyczny, także diagności laboratoryjni, którzy pracują także przy testach z koronawirusem, a także wszystkie inne osoby, które są w potencjalnym zagrożeniu, będą mogły to wyposażenie uzyskać. Będą mogły czuć się bezpiecznie” – powiedział także Duda.

Dotychczas stwierdzono zarażenie u 957 osób w Polsce, 13 osób zmarło.

(ISBnews)