Prezydent powołuje Fundusz Medyczny

„Podpisałem specustawę ws. koronawirusa. Mam nadzieję, że te przepisy pozwolą realizować zadania. Zapewniam, że pieniądze są. Rozmawiałem z panem premierem. Postanowiliśmy, że znajdziemy dodatkową pulę środków, która wzmocni ochronę zdrowia w Polsce. Premier potwierdził, że to będą prawie 3 mld na ochronę zdrowia. Są zabezpieczone na wypadek walki z koronawirusem. Mam nadzieję, że epidemii nie będzie, że koronawirus minie i będzie można te środki wykorzystać na onkologię, inne potrzeby ochrony zdrowia. Już dziś jest to 104 mld rocznie, ale będziemy potrzebowali pieniędzy, bo mamy strategię onkologiczną. Wydatki na ochronę zdrowia będą się zwiększały. Taki jest plan” – podkreślił w Nysie Prezydent Andrzej Duda.

Jak wynika z oficjalnego komunikatu z inicjatywy prezydenta powstanie specjalny Fundusz Medyczny z budżetem niemal 3 mld zł rocznie. Pieniądze przeznaczone będą na leczenie chorób onkologicznych, a także finansowanie leczenia dzieci dotkniętych chorobami onkologicznymi i chorobami rzadkimi.

„Chodzi o to, żeby stworzyć specjalny Fundusz, który będzie służył dzieciom, trudnym przypadkom, także i onkologii. 2 mld 750 mln zł rocznie po to właśnie, aby finansować te elementy” – powiedział dziennikarzom po spotkaniu z mieszkańcami Nysy Andrzej Duda.

Jak dodał te pieniądze mają także zostać przeznaczone na wypadek wybuchu epidemii koronawirusa.

To reakcja głowy państwa na podpisanie noweli ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy abonamentowej przyznającą w 2020 roku rekompensatę w wysokości blisko dwóch miliardów złotych dla mediów państwowych. Opozycja jednogłośnie apelowała, aby środki te przeznaczyć na walkę z chorobami nowotworowymi.

Prezydent stwierdził, że „wśród misji publicznej, którą powinny realizować media publiczne jest niezwykle ważny element, który stanowi część” przyjętej przez rząd Narodowej Strategii Onkologicznej.