Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Pełnomocnik rządu ds. praw człowieka Marcin Warchoł wraz z resortem sprawiedliwości przygotował propozycję zmiany legislacyjnej polegającej na tym, że pieniądze dla szpitali przeznaczone na walkę z koronawirusem nie będą podlegały egzekucji komorniczej i administracyjnej.
–Lekarze rodzinni uważają, że w obliczu epidemii koronawirusa każdy zgon poza szpitalem powinien być stwierdzany przez koronera wyposażonego w odpowiedni sprzęt. Obecnie do zgonów pozaszpitalnych wzywani są przede wszystkim lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, nie mają oni jednak odpowiedniego zapasu środków ochrony osobistej.

Rzeczpospolita
–Placówki psychiatryczne nie są przygotowane na epidemię koronawirusa. W piątek do szpitali psychiatrycznych w Polsce trafiło pismo Ministerstwa Zdrowia, nakazujące skierowanie pacjentów z podejrzeniem zakażenia, zakażonych lub z objawami koronawirusa na oddziały psychiatryczne jednoimiennych szpitali zakaźnych. W wielu placówkach brakuje jednak wewnętrznych schematów postępowania, nie stosuje się wytycznych dot. rotacji personelu oraz nie ma odpowiedniego zapasu środków ochrony osobistej.

Puls Biznesu
–Warsaw Genomics całkowicie skupił się na testach na obecność koronawirusa. Spółka jest w stanie przeprowadzać ich ok. tysiąca dziennie, co odpowiada 1/3 obecnego krajowego potencjału, powiedział współzałożyciel spółki prof. Krystian Jażdżewski. Testy są przeprowadzane w koordynacji z resortem zdrowia i na zlecenie stacji sanitarno-epidemiologicznych, szpitali i lekarzy. Jażdżewski ma nadzieję, że wkrótce cały proces testowania zacznie trwać ok. 3 godzin, obecnie trwa to o godzinę dłużej.