Szumowski: będzie instrukcja PZH ws. testów

„Liczba przypadków będzie wzrastała wykładniczo, jutro przekroczymy tysiąc” – nie ukrywa minister zdrowia Łukasz Szumowski, w rozmowie w programie „Fakty po Faktach”. – „W tej chwili mamy już poziomą transmisję (czyli możemy się zarazić od osób, które nie były w ostatnim czasie za granicą – przyp. red)”.

Resort podał, że „mamy 40 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 37 osób z woj. mazowieckiego, 2 osób z woj. lubuskiego i 1 osoby z woj. małopolskiego”.

Jednocześnie mamy 10 ofiarę wirusa SARS-CoV-2.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 884/10 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Pytany o sytuację z testami zapewniał, że będzie instrukcja PZH (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Państwowy Zakład Higieny) kiedy stosować testy.
„Dla wszystkich pacjentów z objawami infekcji górnych dróg oddechowych, którzy zgłoszą się na SOR czy do przychodni z gorączką, kaszlem, zapaleniem płuc test powinien zostać wykonany. W tej chwili uruchamiamy duże laboratoria prywatne, które są w stanie wykonać tysiąc testów dziennie, te moce znacznie wzrosły” – wyjaśniał Szumowski.

Przykładem takiego laboratorium jest WarsawGenomics oraz GenXone, który wraz z Diagnostyką rozpoczęli testowanie w kierunku SARS-CoV-2 (pisaliśmy o tym: https://www.isbzdrowie.pl/2020/03/genxone-zamierza-wykonywac-badania-genetyczne-w-kierunku-wykrywania-koronawirusa/).

Jak podkreślał ilość testów będzie wzrastała. „Mamy zabezpieczenie. Ilość testów jakie kupiliśmy jest wystarczająca” – mówił szef resortu zdrowia.

W tej chwili 1479 osób jest hospitalizowana z powodu COVID-19, 62511 jest objętych kwarantanną, a ponad 53 tys. jest objętych nadzorem epidemiologicznym.