Szumowski: możemy się spodziewać lawinowego wzrostu zachorowań na koronawirusa (wideo)

W związku z ogłoszeniem stanu epidemii, stosując ustawę o chorobach zakaźnych minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie swoich województw mogą wyznaczyć role personelu medycznego, ale również innych osób, rolę w zwalczaniu epidemii. Można po prostu delegować kogoś do pracy na tym obszarze – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski na wspólnej konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefa MEN Dariusza Piontkowskiego.

– W tym rozporządzeniu wprowadzamy ograniczenia doprecyzowujące ograniczenia w branży transportowej (…) i funkcjonowania galerii handlowych. To ważne, bo wiemy jak trudno jest funkcjonować w warunkach kwarantanny – wyjaśnił minister zdrowia.

– W najbliższych dniach, tygodniu-dwóch możemy się spodziewać lawinowego wzrostu zachorowań. Może być nawet 10 i więcej tysięcy chorych – powiedział Szumowski.

Dodał, że wprowadzenie stanu epidemii w kraju to trudna decyzja.

– Myślę, że obecna sytuacja, gdy popatrzymy na wzrosty w krajach takich jak Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, popatrzymy na liczbę osób, które umierają codziennie, to myślę, że te trudne decyzje, te ważne i niezwykle odpowiedzialne zachowania wszystkich Polaków, są tak naprawdę decyzjami ratującymi czyjeś życie – podkreślił minister zdrowia.

Polecamy:Premier Mateusz Morawiecki: wprowadzamy stan epidemii