Szumowski: w Polsce jest szósty przypadek zachorowania na koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło dzisiaj szósty, potwierdzony laboratoryjnie, przypadek zakażenia koronawirusem. „Stan wszystkich chorych jest dobry” – podkreślał Łukasz Szumowski, minister zdrowia, na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Szósty pacjent przyjechał z Niemiec autokarem razem z tzw. pacjentem zero, czyli mężczyzną, który jest hospitalizowany w szpitalu w Zielonej Górze. Jest hospitalizowany w szpitalu w Ostródzie. Przebywa tam również inny pacjent, który podróżował tym samym autokarem.

„Ważne jest by być odpowiedzialnym. Apeluję o rozsądek i odpowiedzialność. Przede wszystkim w kwarantannie domowej za której złamanie grożą także sankcje prawne (zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, za rozprzestrzenianie czynników biologicznych lub chorobotwórczych, grozi od 3 miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności – przyp. red.)” – apelował Szumowski.

Jak podwał obecnie ponad 6 tysięcy osób jest pod nadzorem sanitarnym.

Jednocześnie podkreślał, że nie ma powodu by robić zakupy na zapas. „Zarówno jeśli chodzi o żywność, środki higieniczne, jak i leki nie ma potrzeby tworzenia zapasów. Nie ma żadnych danych, które wskazywałyby że łańcuch dostaw leków z fabryk zlokalizowanych w Europie i na świecie został zaburzony. Nie ma również problemów z dostawami produktów żywnościowych i środków ochrony osobistej. Zachowujmy się racjonalnie” – podkreślał szef resortu zdrowia.

Szumowski zapowiedział też uruchomienie kolejnych transz pieniędzy dla szpitali. „Do tej pory od wojewodów spłynęły wnioski opiewające na 140 mln zł. Po wejściu w życie specustawy (czyli jutro, 8 marca – przyp. red.) będzie możliwe uruchomienie kolejnych transz” – dodawał minister.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Do tej pory na konorawirusa zachorowało 100 tys. na całym świecie. 3 tys. z nich zmarło.