Szumowski: wypowiem się o wyborach po Świętach

„W momencie kiedy będę miał dane, za tydzień – półtora, to będę mógł rekomendować czy wybory się odbędą czy też nie. Jako lekarz muszę się opierać na Evidence-Based Medicine (medycyna oparta na faktach, medycyna oparta na dowodach naukowych, EBM – przyp. red.)” – podkreślał Łukasz Szumowski, minister zdrowia w programie „Fakty po Faktach”.

„Jak wejdziemy na poziom kilku tysięcy zachorowań to będzie można się pokusić o prognozy. Na pewno jesteśmy na początku wznoszenia tej krzywej” – dodawał.

To może oznaczać, że decyzja o przeprowadzeniu, bądź nie, wyborów prezydenckich ma zapaść po Świętach Wielkanocnych.

„W najbliższych dniach czekają nas wzrosty zachorowań o 200, 300, 500 osób dziennie. Musimy przygotować się na to, że w najbliższych dniach przyrost osób chorych na COVID-19 będzie bardzo szybki” – mówił minister.

Pytany o testy mówił, że obecnie stosujemy przede wszystkim testy PCR, ale także korzystamy z testów immunoenzymatycznych (tzw. szybkich testów).

„Na razie tych szybkich testów mamy w kraju 50 tys., ale docelowo będzie ich 200 tys. chociaż trzeba pamiętać, że nie dają one w 100 proc. pewnych wyników. Wszyscy czekamy na tzw. testy białkowe, które są szybkimi testami i jednocześnie bardziej dokładniejszymi, ale firmy dopiero pracują nad ich wdrożeniem” – wyjaśniał Szumowski.

Jak wynika z danych MZ obecnie w kraju działa 46 laboratoriów przeprowadzających testy PCR na koronawirusa, które w tym tygodniu osiągną wydolność 5 tys. testów na dobę.

Po zakończeniu programu resort podał, że mamy 71 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 26 osób z woj. mazowieckiego, 17 osób z woj. wielkopolskiego, 15 osób z woj. dolnośląskiego, 6 osób z woj. śląskiego, 3 osób z woj. opolskiego, 3 osób z woj. lubelskiego oraz 1 osoby z woj. zachodniopomorskiego.

„Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci pięciu kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 71-letni mężczyzna, 87-letnia kobieta i 73-letnia kobieta ze szpitala w Radomiu, wszyscy z chorobami współistniejącymi; 73-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, która była w stanie ciężkim i miała choroby współistniejące oraz 60-letni mężczyzna ze szpitala w Biłgoraju”.

W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 2055/31 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).