Biogen przekazał 100 tysięcy USD na walkę z COVID-19 w Polsce

Fundacja Biogen włączyła się we wsparcie walki z COVID-19 w Polsce przekazując pomoc finansową na rzecz Funduszu Interwencyjnego Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w wysokości 100 tysięcy USD na zakup niezbędnych środków ochrony osobistej dla pracowników ochrony zdrowia. Dotychczas, na całym świecie Fundacja Biogen wsparła walkę z pandemią COVID-19 sumą 10 mln USD.

Przekazane środki zasilą Fundusz Interwencyjny na rzecz walki z epidemią koronawirusa WOŚP. Fundacja Jurka Owsiaka przeznaczyła na walkę z pandemią już ponad 16 milionów złotych. Za zebrane pieniądze kupowane są w pierwszej kolejności środki ochrony osobistej dla lekarzy i personelu medycznego, a także sprzęt medyczny. Materiały ochronne, czyli indywidualne pakiety ochrony biologicznej i maseczki ochronne, mają być kierowane do najbardziej potrzebujących placówek.

Obok bezpośredniego wsparcia dla organizacji zaangażowanych w walkę z pandemią Biogen podejmuje również działania, które mogą ułatwić opracowanie skutecznych metod terapii COVID-19. Najnowszą inicjatywą jest powołanie (16 kwietnia) wraz z amerykańskim ośrodkiem badawczym Broad Institute oraz Partners HealthCare konsorcjum do stworzenia Biobanku COVID -19. Pomysł narodził się, gdy kilku pracowników Biogen, zmagających się z COVID-19, zaczęło się zastanawiać, w jaki sposób ich choroba może pomóc w badaniach naukowych prowadzonych przez Biogen oraz inne ośrodki badawcze. Pracownicy Biogen oraz pozostałych instytucji zaangażowanych w projekt, którzy zachorowali na COVID-19, a także osoby, z którymi były one w kontakcie, będą dobrowolnie przekazywały do Biobanku swoje próbki krwi i dane medyczne. Informacje te, anonimowo, posłużą do badań nad koronawirusem SARS-CoV-2 oraz COVID-19.

Biobank może być dla naukowców źródłem unikalnych danych medycznych i biologicznych, które pomogą głębiej poznać specyfikę wirusa SARS-CoV-2, co ułatwi opracowanie szczepionki i metod leczenia COVID-19. W Biobanku będą również przechowywane zamrożone próbki, które mogą stanowić podstawę do przyszłych badań. Informacje gromadzone w Biobanku będą anonimowe, a dostęp do nich będzie taki sam dla naukowców z całego świata.