Diagnostyka rozpoczęła darmowe testy na Covid-19 dla personelu medycznego

Laboratoria medyczne Grupy Diagnostyka rozpoczęły akcję „badamy-wspieramy”, czyli bezpłatne testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 dla medyków. Próbki pobierane są w mobilnych punktach pobrań w dwóch lokalizacjach – w Warszawie i Łodzi. Testy finansowane są przez Grupę oraz partnerów projektu.

Do tej pory ponad 4,5 tysiąca medyków poddanych zostało kwarantannie. Jednocześnie nie wszyscy pracownicy sektora ochrony zdrowia są objęci badaniami finansowanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W odpowiedzi na ten problem Diagnostyka i Zdrowegeny.pl rozpoczęły bezpłatne badania na obecność koronawirusa dla przedstawicieli wybranych zawodów medycznych: lekarzy, stomatologów, diagnostyków laboratoryjnych, pielęgniarek oraz ratowników medycznych, którzy pracują poza szpitalami.

„Pracownicy służby zdrowia odgrywają na całym świecie kluczową rolę w walce z pandemią koronawirusa. Jednocześnie medycy stanowią grupę podwyższonego ryzyka zachorowania na COVID-19. W Polsce problem stanowi ograniczony dostęp do testów dla personelu medycznego poza szpitalami, co może skutkować dalszym rozprzestrzenieniem się epidemii. Dlatego zdecydowaliśmy się na zainicjowanie, począwszy od Warszawy i Łodzi, programu bezpłatnych testów dla wybranych grup medyków. Dzięki temu możliwie jest przeprowadzanie wśród personelu medycznego większej liczby testów na obecność SARS-CoV-2” – powiedział cytowany w komunikacie prof. Jakub Swadźba, prezes zarządu Diagnostyka.

Badania wykonywane są metodą RT-PCR, przy użyciu testów CE-IVD, zgodnych z rekomendacjami WHO, tych samych, jakie wykonywane są przez Diagnostykę dla szpitali zakaźnych i szpitali jednoimiennych. Pobranie próbek odbywa się w specjalnych Punktach Pobrań typu „Drive&Go-Thru”, które znajdują się w dwóch lokalizacjach:
• w Warszawie przy al. Komisji Edukacji Narodowej 61 (w pobliżu Ratusza Dzielnicy Ursynów)
• w Łodzi przy Al. Politechniki 4 (parking EXPO Łódź).

Medycy mogą wykonać badania od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00, okazując dokument potwierdzający prawo wykonywania zawodu.

Planowane jest otwarcie kolejnych punktów badań w m.in. Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu i Krakowie.

Aby poznać zasady wsparcia programu darmowych testów dla medyków, firmy komercyjne oraz samorządy mogą skontaktować się telefonicznie lub mailowo z koordynatorami programu: Jakubem Strzelczykiem: +48 519 469 026, Grzegorzem Polusem: +48 663 680 128 lub wysyłając e-mail na adres: badamy@diag.pl.

Diagnostyka informuje, że w miarę możliwości organizacyjnych testy będą mogły wykonać także osoby indywidualne.