Do pacjentów z cukrzycą leczonych z powodu COVID-19 trafią nowoczesne sensory do monitorowania glikemii

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków otrzymało tysiąc sensorów FreeStyle Libre do monitorowania glikemii. Docelowo sprzęt ma zostać nieodpłatnie przekazany przez Stowarzyszenie do szpitali jednoimiennych, w których są leczeni z powodu COVID-19 pacjenci z cukrzycą. Sprzęt ma być wykorzystywany także przez osoby z personelu medycznego, które opiekują się zarażonymi pacjentami, a same borykają się z cukrzycą.

W dobie koronawirusa sytuacja osób leczonych z jej powodu jest jeszcze trudniejsza – choć sama choroba nie zwiększa prawdopodobieństwa zachorowania na COVID-19, to u osób z cukrzycą istnieje ryzyko cięższego przebiegu wirusa.

„Jako Stowarzyszenie zobowiązaliśmy się do bezpłatnej dystrybucji sensorów do szpitali. W tym zakresie współpracujemy m.in. z konsultantem krajowym ds. diabetologii, obecnym i byłym prezesem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz dyrektorami szpitali, aby sprzęt trafił do najbardziej potrzebujących” – podkreśla cytowana w komunikacie Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

W związku z epidemią COVID-19 zaleca się unikanie bezpośredniego kontaktu z innymi, a zwłaszcza z osobami, które mogą być zarażone wirusem. Aby zmierzyć poziom cukru
za pomocą tradycyjnego glukometru, choremu nakłuwa się palec. W przypadku personelu medycznego wiążę się to ze zdjęciem i ponownym nałożeniem środków ochronnych, przez co zwiększa się ryzyko zakażenia. Pomiar glikemii z wykorzystaniem systemu FreeStyle Libre dokonywany jest metodą skanowania sensora umieszczonego na ramieniu pacjenta i może być wykonany również poprzez ubranie. Tym samym stosowanie systemu umożliwia nie tylko większe bezpieczeństwo chorych i personelu medycznego, ale również bardziej racjonalne zużywanie środków ochrony osobistej.

„Tradycyjny glukometr dostarcza wyników tylko w danej chwili, a sensory zapewniają dokładniejsze pomiary – można je wykonywać częściej, bez ryzyka kontaktu bezpośredniego, a lekarz otrzymuje więcej informacji o przebiegu choroby na przestrzeni czasu. Zwiększają zatem szansę na uniknięcie niezwykle groźnych dla chorych na cukrzycę hipoglikemii czy hiperglikemii” – dodaje Śliwińska.

Polska jest jedynym z pierwszych krajów, w którym firma Abbott udostępniła bezpłatnie system FreeStyle Libre dla pacjentów z cukrzycą leczonych z powodu COVID-19.