FPP: GIS zezwolił na sprowadzanie do Polski urn z prochami zmarłych za granicą

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) zainterweniowała w sprawie rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca 2020 r. dotyczącego ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, gdyż regulacja ta pozostawiła rodziny osób zmarłych za granicą bez możliwości sprowadzenia i pochowania swoich bliskich. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) uznał argumentację FPP i 7 kwietnia opublikował zmianę do rozporządzenia dopuszczającą sprowadzanie urn z prochami.

W związku z zaistniałą sytuacją to rodziny były zmuszone ponosić ogromne koszty przechowywania zwłok zagranicą. Co więcej – nie było możliwości określenia zakończenia zakazu, ze względu na nieprzewidywalność sytuacji epidemicznej w kraju i zagranicą. Tymczasem spopielone szczątki są bezpieczne niezależnie od przyczyny zgonu, tak więc zakaz ten nie znajdował uzasadnienia merytorycznego, podano w komunikacie.

„Obecna sytuacja jest niezwykle trudna dla wszystkich. Nie wyobrażam sobie tragedii rodzin, które nie mogłyby pochować swoich bliskich – co więcej, nie miałyby pewności, kiedy będzie to w ogóle możliwe. Koszty przechowywania zwłok za granicą są bardzo wysokie, często nie do udźwignięcia dla przeciętnego Kowalskiego. Dziękujemy GIS za wsłuchanie się w uzasadnione merytorycznie głosy przedsiębiorców branży pogrzebowej, którzy w tych ciężkich chwilach są dla rodzin ogromnym wsparciem” – powiedziała dyrektor ds. dialogu FPP Sylwia Szczepańska, cytowana w komunikacie.

Z dniem 7 kwietnia 2020 r. dozwolone jest sprowadzanie z zagranicy i wywóz poza granicę Rzeczypospolitej Polskiej oraz przewóz przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej szczątków powstałych ze spopielenia zwłok, po uzyskaniu stosownych zezwoleń, o których mowa w art. 14 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1473).

(ISBnews)