Maląg: Na bieżące doposażenie domów pomocy społecznej przekazano 20 mln zł

Na bieżące doposażenie domów pomocy społecznej (DPS) przekazano dodatkowo z budżetu państwa 20 mln zł, poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

W kwarantannie znajduje się obecnie 24 spośród 824 DPS-ów, a zakażenie koronwirusem potwierdzono dotychczas u 311 pensjonariuszy.

„Wszystkie działania przyczyniają się do tego, że sytuacja jest pod kontrolą” – powiedziała Maląg podczas telekonferencji.

Dodała, że podejmowane są „działania wyprzedzające”, których celem jest przygotowanie się „większą falę zachorowań”.

Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak poinformowała, że zostaną także wygospodarowane przez samorządy dodatkowe środki w ramach przesunięć środków unijnych.

Dodała, że w ubiegłym tygodniu ministerstwo wydało rekomendację, dotyczącą możliwości przesunięcia kwoty 1 mld zł na wsparcie instytucji opiekuńczych (m.in. DPS-ów, mieszkań chronionych).

„Na chwilę obecną około 125 mln zł w ramach programów operacyjnych zostanie przekazane na tego typu działania, w tym m.in. zakupy środków ochrony indywidualnej, dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników DPS-ów i instytucji opiekuńczych” – wskazała minister.

(ISBnews)