Pacjenci i personel medyczny szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2

Razem z ministrem Łukaszem Szumowskim podjęliśmy decyzję o poszerzeniu dostępności do testów na koronowirusa. Od dziś finansujemy badania w laboratoriach szpitali z wykazu opublikowanego przez wojewodów bez względu na to w którym szpitalu został pobrany materiał – poinformował Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) na Twitterze.

Taką możliwość wprowadza podpisana dziś nowelizacja zarządzenia Prezesa NFZ dotyczącego rozliczania świadczeń medycznych związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Nowe przepisy przewidują, że NFZ rozliczy wykonanie testów na obecność koronawirusa w laboratoriach szpitali umieszczonych na wykazie prowadzonym przez dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ w porozumieniu z wojewodą. Testy mogą być wykonane nie tylko dla pacjentów tych szpitali, ale także dla pacjentów i personelu medycznego wszystkich pozostałych placówek szpitalnych w Polsce. Wymazy ze szpitali trafią do wskazanych laboratoriów (np. w szpitalu jednoimiennym) i w efekcie szpital wykonujący test będzie mógł rozliczyć koszt tego testu z Funduszem.

„To fundamentalna zmiana” – zapowiada cytowany w komunikacie Adam Niedzielski. – „Znacznie poszerzamy możliwości płacenia za testy, aby mogli skorzystać z nich pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali w naszym kraju”.

Pełny tekst zarządzenia: https://www.nfz.gov.pl/zarzadzenia-prezesa/zarzadzenia-prezesa-nfz/zarzadzenie-nr-512020dsoz,7163.html