Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Hotel Marriott zorganizuje miejsca noclegowe dla personelu szpitali walczących z koronawirusem. Umowę z hotelem w tej sprawie podpisał Narodowy Fundusz Zdrowia. Medycy mogą też nocować w hotelu Courtyard by Marriott przy Lotnisku Chopina i biurowcu Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego nad Wisłą.

Rzeczpospolita
–Zdaniem wieloletniego konsultanta krajowego w dziedzinie hematologii prof. Wiesława Jędrzejczaka terapia osoczem ozdrowieńców może być skuteczna w zwalczaniu SARS-CoV-2. W Lublinie do oddania krwi przygotowują się pierwsi dawcy, w laboratoriach spółki Biomed z osocza wyodrębnione zostaną składniki, które mają zwalczyć wirusa. Polski projekt może liczyć na 5 mln zł dofinansowania z Agencji Badań Medycznych.
–Naukowcy zyskali pewność, że koronawirus zmutował na trzy odrębne szczepy, dlatego też wirus rozprzestrzeniający się w chińskiej prowincji Wuhan różni się od patogenów z Europy i Ameryki Północnej. Sekwencjonowanie genetyczne wirusa pozwala ustalić zmiany mutacyjne patogenu, a także odtworzyć kierunki jego migracji i sposobu zarażania.