Teva w Polsce przekazuje darowiznę leki wspomagające leczenie COVID-19

Teva przekazuje 5 tys. opakowań w formie darowizny dwóch leków: azytromycyny oraz hydroksychlorochiny. Leki zostaną przekazane do dyspozycji Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno – Przeciwepidemicznych z przeznaczeniem dla polskich szpitali.

Obydwa te leki są obecnie przedmiotem intensywnych badań, których celem jest uzyskanie potwierdzenia wcześniejszych, jednostkowych obserwacji dających nadzieję na skuteczność w leczeniu zakażenia COVID-19 (hydroksychlorochina) oraz w przypadkach leczenia towarzyszących zakażeń bakteryjnych (azytromycyna).

„Nasze fabryki na całym świecie, w tym nasza fabryka w Krakowie, nieustannie produkują leki, także w czasie epidemii, dzięki codziennemu poświęceniu naszych pracowników. Dzięki globalnemu zasięgowi naszej działalności, zwiększamy dostęp do rozwiązań terapeutycznych dla polskich pacjentów i przekazujemy do dyspozycji polskich lekarzy dwa leki, których skuteczność w leczeniu zakażeń COVID-19 podlega aktualnie światowym obserwacjom i budzi nadzieje świata medycznego” – mówi cytowany w komunikacie Michał Nitka, Dyrektor Generalny Teva Pharmaceuticals regionu Europa Centralna i Wschodnia.

Tabletki zawierające siarczan hydroksychlorochiny produkowane przez Teva są lekiem zatwierdzonym przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) do stosowania w leczeniu malarii, tocznia rumieniowatego oraz reumatoidalnego zapalenia stawów. Chociaż produkt ten nie jest aktualnie zatwierdzony do stosowania w leczeniu COVID-19, jest on aktualnie przedmiotem badań dotyczących jego skuteczności w zwalczaniu koronawirusa, a amerykańskie władze zwróciły się z prośbą o jego natychmiastowe udostępnienie do użycia podczas walki z epidemią.

Lek zawierający substancję czynną azytromycynę to antybiotyk makrolidowy o działaniu bakteriostatycznym. Azytromycyna jest stosowana w większości zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych, w pierwszej fazie boreliozy, czyli rumieniu wędrującym i niektórych chorobach przenoszonych drogą płciową.