Zentiva nabyła Alvogen

Zentiva Group ogłosiła pomyślne zakończenie zapowiadanego wcześniej przejęcia działalności Alvogen w Europie Środkowej i Wschodniej (CEE). Dzięki transakcji Zentiva wzmacni swoją pozycję rynkową w Polsce, Rumunii i Bułgarii, a także zdobędzie nowe rynki, takie jak Rosja, Ukraina, Kazachstan, Węgry, Chorwacja i Zachodnie Bałkany.

„Akwizycja oznacza połączenie dwóch liderów branży leków generycznych i leków OTC w regionie Europy Środkowej i Wschodniej” – mówi cytowany w komunikacie Nick Haggar, prezes Zentivy. – „Nasze atuty i portfele produktów stanowią dla siebie doskonałe uzupełnienie, co wpisuje się w strategię rozwoju Zentivy”.

Wraz z niedawno ogłoszoną akwizycją zakładów produkcyjnych w Ankleshwar, która powinna zostać sfinalizowana w najbliższych tygodniach, przejęcie w ramach niniejszej transakcji zakładów Labormend Alvogen w Bukareszcie (Rumunia) zwiększy moce produkcyjne Zentivy.

Ostatnie działania firmy służą poszerzaniu jej zasięgu, podobnie jak wcześniejsze nabycie Creo w Wielkiej Brytanii i Solacium w Rumunii oraz inwestycje w istniejące zakłady produkcyjne Zentivy w Pradze i Bukareszcie na poziomie kilku milionów euro.

„Alvogen oferuje na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej ponad 200 produktów generycznych i leków bez recepty z wielu obszarów terapeutycznych, w tym dobrze rozpoznawalne marki, takie jak Persen®, EuBiotic® i wiele innych z wiodącymi pozycjami na 14 kluczowych rynkach Europy Środkowej i Wschodniej” – dodaje Hacho Hatchikian, niedawno powołany na stanowisko Dyrektora ds. Rynków CEE w Zentivie. – „Połączenie z Zentivą to doskonała okazja by zwiększyć zasięg rynkowy, udoskonalić naszą działalność operacyjną”.

Zentiva zatrudnia ponad 4 tys. pracowników i ma własną sieć zakładów produkcyjnych, w tym flagowe fabryki w Pradze i Bukareszcie. Firma produkuje leki generyczne i OTC.