Gedeon Richter i Inovio wspierają badania nad szczepionką na COVID-19

Koncern farmaceutyczny Gedeon Richter zawarł umowę z amerykańską spółką Inovio, której celem jest wsparcie produkcji, na dużą skalę, badanej szczepionki DNA INO-4800 na wirusa COVID-19. Szczepionka ta znajduje się obecnie w pierwszej fazie badań klinicznych w USA. Jej II i III faza rozpocznie się latem bieżącego roku.

Gedeon Richter i Inovio współpracują od 2014 roku. Spółka Inovio rozpoczęła komercyjną produkcję bakteryjnego DNA w Richter-Helm Biologics, spółki joint venture Gedeon Richter, na potrzeby własnej platformy leków DNA z wykorzystaniem technologii produkcji opracowanej przez VGXI Inc.

Spółka Inovio zainicjowała też utworzenie globalnej koalicji współpracowników, partnerów i fundatorów, która ma jeden cel: szybki rozwój szczepionki INO-4800.

Inovio jest spółką biotechnologiczną z siedzibą w Pensylwanii (USA). Jej celem jest szybkie wprowadzenie na rynek precyzyjnie zaprojektowanych leków DNA, które wykorzystane będą w leczeniu chorób spowodowanych wirusem brodawczaka ludzkiego, nowotworów i chorób zakaźnych. Badania kliniczne prowadzone przez firmę – jako pierwsze i jedyne na świecie – wykazały, że produkty lecznicze i zawierające w swoim składzie różne fragmenty DNA można podawać bezpośrednio do komórek organizmu za pomocą specjalnego inteligentnego urządzenia, co w efekcie przynosi stabilną reakcję odpornościową.

Gedeon Richter jest jedną z największych firm farmaceutycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. W 2019 roku firma osiągnęła skonsolidowaną sprzedaż na poziomie 1,6 mld euro (1,7 mld dol.), a jej wartość giełdową wyceniano na 3,6 mld euro (4,1 mld dol.). Wachlarz produktów obejmuje wiele obszarów terapeutycznych, m.in. ginekologię, ośrodkowy układ nerwowy oraz układ sercowo-naczyniowy.