GUMed uruchomił pierwsze w Polsce mobilne centrum testowe walk-thru

W Gdańsku otwarto mobilne centrum testowe na koronawirusa w formule walk-thru, które pozwala wykonać badanie osobom nieposiadającym samochodu bądź korzystających z innych środków transportu. To pierwszy w Polsce tego typu punkt przygotowany do powszechnego pobierania wymazów do testów w kierunku COVID-19. Moduł został sfinansowany przez Olivia Business Centre i przekazany Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu.

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich sfinansował niezbędny sprzęt oraz środki ochrony osobistej. Uruchomienie punktu było możliwe dzięki wsparciu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, miasta Gdańsk oraz za zgodą Rektora Uniwersytetu Gdańskiego na terenie UG (przy bramie wjazdowej obok Wydziału Nauk Społecznych). Moduł został udostępniony pacjentom 18 maja br.

Dzięki modułowi diagnostycznemu MediMod wymaz można pobrać właściwie w każdym miejscu. Konstrukcja pozwala na zapewnienie w jego wnętrzu kilku stref oraz śluzy do pobierania materiału, ograniczających do niezbędnego minimum kontakt pobierającego wymaz z badanym. Zastosowane rozwiązania zapewniają bezpieczeństwo personelowi medycznemu i pacjentowi.

Moduł diagnostyczny, jest samowystarczalną jednostką badawczą, dzięki czemu może być ustawiony w dowolnym miejscu i nie potrzebuje zewnętrznego źródła mediów. Został wyposażony w autonomiczne zaplecze sanitarne oraz socjalne. Posiada wysokiej jakości system wentylacji mechanicznej z dedykowanym systemem podziału na strefy podciśnienia i nadciśnienia wraz z filtrami HEPA. Technologia wykonania pozwala na dowolną zmianę funkcji obiektu w późniejszym okresie i jego wielokrotne wykorzystanie, a także przemieszczenie w nowe miejsce, gdzie powstanie zwiększona potrzeba prowadzenia testów, co oznacza, że należy również do jednych z najbardziej ekologicznych rozwiązań budowlanych. Obiekt został dostarczony z fabryki wyposażony pod klucz, zatem po instalacji na miejscu mógł być od razu użytkowany.

„Dzięki MediMod również osoby, które nie są zmotoryzowane – a taki był warunek przy punktach drive-thru, mogą w bezpieczny i szybki sposób poddać się badaniom w kierunku COVID-19. Postawiony w centrum miasta moduł diagnostyczny odpowiada na nasze potrzeby sprawniejszej organizacji diagnostyki” – podkreśla cytowany w komunikacie Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK.

Jak wynika z danych podanych przez wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha, w województwie pomorskim wykonano do tej pory już ponad 30 tysięcy testów, co oznacza, że region ma drugie miejsce pod względem ilości przebadanych osób (pierwsze ma Mazowsze). W woj. działa pięć Centrów Diagnostycznych COVID-19 (w Gdyni, dwa w Gdańsku, Słupsku i Chojnicach).

Testy są wykonywane po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Rejestratorzy na podstawie odpowiedzi na zadane pytania kwalifikują pacjenta do bezpłatnego badania. Punkt testowy MediMod działa od poniedziałku do piątku w godz. 13:00-16:00, natomiast w weekendy i święta w godz. 10:00-13:00. Rejestrować się można pod numerem tel. 58 727 05 05 (po połączeniu się z infolinią należy tonowo wybrać podany numer wewnętrzny) od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-15:00, w weekendy w godz. 9:00-12:00.

Fot. Sylwia Mierzewska/UCK