Laboratoria w Siedlcach i Radomiu uruchomiają diagnostykę w zakresie SARS-CoV-2

Badania będą realizowane na sprzęcie sfinansowanym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Laboratoria będą działały 24/7 z możliwością wykonywania ok. 50 testów w ciągu doby.

W marcu Zarząd GPW zdecydował o przekazaniu darowizny celowej w wysokości 1 mln zł na zakupu sprzętu umożliwiającego wykonywanie przez Powiatowe Stacje Sanitarne w Siedlcach i Radomiu badań w kierunku wykrywania wirusa SARS-CoV-2. Dziś laboratoria te uruchamiają pracownie diagnostyczne w zakresie koronawirusa.

„Województwo mazowieckie jest największe zarówno pod względem powierzchni, jak i ludności w Polsce. Dlatego wsparcie realizacji badań na terenie powiatu siedleckiego i radomskiego oraz powiatów ościennych, które zanotowały wysoki wzrost zachorowań, jest bardzo ważne. Cieszymy się, że możemy dołożyć swoją cegiełkę w walce z epidemią COVID-19 i mamy nadzieję, że wspólnie uda się nam pokonać tego złośliwego wirusa” – mówi cytowany w komunikacie Marek Dietl, Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Laboratoria Inspekcji Sanitarnej w Siedlcach i Radomiu będą działały w systemie 24-godzinnym, 7 dni w tygodniu. W ciągu doby będą mogły wykonać ok. 50 testów. Badany będzie materiał pobrany od pacjentów metodą molekularną (Real Time PCR). Laboratoria wystąpiły do Ministerstwa Zdrowia o wpisanie jednostek do oficjalnego rejestru laboratoriów realizujących diagnostykę w kierunku SARS-CoV-2.