Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–W ciągu pierwszych 10 tygodni pandemii sprzedaż leków bez recepty i suplementów diety wzrosła o 39% w skali roku, wynika z analizy firmy badawczej Nielsen dla „Rzeczpospolitej”.
–Ponad 15,5 tys. medyków, którzy zrezygnowali z pracy w innych miejscach na rzecz oddziałów zakaźnych lub placówek jednoimiennych, dostanie rekompensatę finansową z NFZ. Oddziały wojewódzkie NFZ obliczają obecnie, ile wyniesie dodatkowe wynagrodzenie za pracę wyłącznie z osobami zarażonymi koronawirusem.

Gazeta Wyborcza
–Prezydenci Unii Metropolii Polskich oraz Związek Nauczycielstwa Polskiego apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o przeprowadzenie testów na obecność koronawirusa wśród kadry przedszkoli i żłobków. To reakcja na wyniki badań przeprowadzonych w łódzkich żłobkach i przedszkolach, które wykazały, że ponad 14% opiekunów i nauczycieli ma czynną infekcję koronawirusową lub już ją przeszła.

Dziennik Gazeta Prawna
–Agencja Rezerw Materiałowych w ramach przygotowywania się do ewentualnej drugiej fali epidemii złożyła wnioski o dotację 450 mln zł z budżetu państwa i 100 mln zł z budżetu europejskiego, które to dotacje zostaną przeznaczone na środki ochrony powiedział prezes ARM Michał Kuczmierowski. Do dzisiaj rozdysponowano 45 mln masek różnego typu, zakontraktowano w sumie blisko 180 mln masek.
–W połowie czerwca mają zostać ponownie uruchomione sanatoria, zapowiedział resort zdrowia. Kuracjusze na ok. tydzień przed wyjazdem powinni być jednak poddawani testom na obecność koronawirusa. Testy dotyczyć będą osób skierowanych przez NFZ na leczenie uzdrowiskowe.