Rząd ogłosił III etap odmrażania gospodarki

Od poniedziałku 18 maja będziemy mogli skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni. Oczywiście w reżimie sanitarnym. W niektórych szkołach zaczną się także zajęcia. „Jednak nadal apeluję o zachowanie dystansu społecznego. Powrót do normalności będzie w dużej mierze zależał od tego, jak będziemy przestrzegać norm odległości i dezynfekcji” – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji w KPRM.

„Widzimy, że krzywa zachorowań zaczyna spadać. Dzisiaj ogniskami zakażeń są kopalnie, ale gdyby je ‚odciąć’ to nawet na Śląsku sytuacja się normuje” – dodawał Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Od 18 maja będzie można: skorzystać z usług kosmetyczek i fryzjerów, zjeść w restauracji, kawiarni, barze, a także w centrum handlowym (w wydzielonej przestrzeni gastronomicznej).

„Pełne otwarcie branży gastronomicznej musi odbyć się pod warunkiem przestrzegania ścisłych wytycznych sanitarnych, które zapewnią bezpieczeństwo i obsłudze, i klientom. Zasady te zostały określone podczas konsultacji z przedstawicielami poszczególnych branż” – podkreśla w komunikacie rząd.

Wśród zaleceń dla salonów urody znalazły się m.in.:

obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala);
używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe;
przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online.

Wśród wymogów i zaleceń dla gastronomii są m.in.:

limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2);
dezynfekcja stolika po każdym kliencie;
zachowanie 2 m odległości między stolikami;
zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;
noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego.

Jak zapowiedział premier Morawiecki otwarte zostaną także stadiony, boiska, orliki, hale sportowe itp., ale korzystać będzie z nich mogła ograniczona liczba osób.

Od poniedziałku będzie także możliwość prowadzenia zajęć praktycznych w szkołach policealnych. Zajęcia będą mogły także prowadzić uczelnie artystyczne.

Z kolei od 25 maja dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych będą prowadzone zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, a dla maturzystów i uczniów 8 klas będą się mogły odbywać konsultacje z nauczycielami (przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach). Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach. A od 1 czerwca – konsultacje w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów.

Wytyczne dla poszczególnych branż są dostępne: https://www.gov.pl/web/koronawirus/3etap