To mógł być przełomowy rok dla polskiej branży fitness. Koronawirus pogrzebał nadzieje (wideo)

Początek roku był bardzo obiecujący dla branży fitness. Coraz więcej Polaków dba o kondycję. To miał być przełomowy rok w podejściu Polaków do zdrowego trybu życia. Zamknięcie wszystkich obiektów: siłowni, klubów jogi, basenów to cios nie tylko dla branży, ale i propagatorów zdrowia.

„Z dnia na dzień zostały zamknięte wszystkie obiekty sportowe, rekreacyjne w Polsce bez względu na to, jakie dyscypliny reprezentują” – mówi Wojciech Szwarc, członek zarządu Benefit Systems, właściciela sieci klubów fitness w rozmowie z ISBnews.TV.

O ponad połowę, bo aż o 2,25 mld zł, mogą się zmniejszyć przychody rynku fitness w 2020 r. w wyniku epidemii COVID-19 – wynika z raportu „Klub nieczynny do odwołania”, opracowanego przez Federację Pracodawców Fitness.

„Branża odczuła pandemię stosunkowo mocno. Można powiedzieć, że liczyła na ok. 4 – 4,5 mld zł przychodu w tym roku. Dwa miesiące lockdown’u przyniosły jednak ok. 750 mln zł straty – wyjaśnia Szwarc.

Branża nie spodziewała się takiej sytuacji, tym bardziej, że rok 2019 był rokiem bardzo dobrym. Początek 2020-tego także zapowiadał się obiecująco. Coraz więcej Polaków ćwiczy i jest świadomych zdrowego trybu życia. To, jak mówi Szwarc, mógł być przełomowy rok w historii Polski, pod względem podejścia Polaków do ruchu i zdrowia.

Koronawirus zaskoczył wszystkich.

Branża poszukując sposobu na wyjście z trudnej sytuacji uruchomiła zajęcia online. Jednak ilość użytkowników w tej formule nie zbilansuje tego co było do tej pory. To zaledwie ułamek dotychczasowej działalności, podkreśla przedstawiciel Benefit Systems.

Otwarcie siłowni i klubów fitness, a także uruchomienie salonów masażu i solariów przewiduje czwarty etap odmrażania gospodarki. Mają też wówczas ruszyć teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym.

W Polsce Benefit Systems posiada łącznie 163 kluby własne. Jest też organizatorem programu MultiSport, z którego korzystało w I kw. br. 1 177,5 tys. osób w Polsce oraz 371,4 tys. za granicą.

Grupa kapitałowa Benefit Systems jest dostawcą rozwiązań w obszarze pozapłacowych świadczeń pracowniczych w zakresie m.in. kart sportowych oraz kultury i rozrywki (Program Kinowy, MultiTeatr). Od kwietnia 2011 roku spółka jest notowana na parkiecie głównym GPW.