Niedzielski: najpierw sugar tax, potem KOS-BAR

„Jestem wielkim zwolennikiem wprowadzenia podatku cukrowego. Niestety pandemia zahamowała jego wprowadzenie, bo pierwotnie miał on wejść w życie w lipcu br. Koronawirus jednak sprawił, że termin ten został przesunięty na styczeń 2021 roku. To ukłon w stronę przedsiębiorców” – wyjaśniał Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) podczas telekonferencji pt. Nowy model finansowania kompleksowej i koordynowanej opieki nad pacjentem chorym na otyłość olbrzymią. A właśnie od wprowadzenia tzw. sugar tax szef NFZ uzależnia wdrożenie Kompleksowej Opieki Bariatrycznej (KOS-BAR).

Jak dodawał lock down spowodował, że problem otyłości będzie jeszcze bardziej widoczny. „Wyniki badań międzynarodowych są jednoznaczne – z powodu izolacji średni każdy z nas utył o 2 kilogramy” – podkreślał Niedzielski.

Z kolei prof. Mariusz Wyleżoł, Przewodniczący Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, uzupełniał iż już dzisiaj ok. 700 tys. osób w Polsce kwalifikuje się do operacji bariatrycznych.

„W leczeniu otyłości nie chodzi jedynie o efekt wizualny, o to by nosić ubrania w mniejszym rozmiarze, ale przede wszystkim chodzi o ratowanie życia. Otyłość implikuje 270 innych chorób, m.in. cukrzycę czy też nadciśnienie. To oznacza, że lecząc otyłość leczymy także i te choroby. Badania brytyjskie pokazały jasno iż dzięki operacjom bariatrycznym udaje się uratować 70 tys. chorych rocznie” – tłumaczył prof. Mariusz Wyleżoł.

Eksperci podczas konferencji byi zgodni – wdrożenie KOS-BAR znacznie poprawi sytuację chorych w Polsce. Program został przygotowany przez Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. Kiedy więc zostanie wprowadzony w życie?

„Zaproponowany model bardzo nam odpowiada, bo zakłada płacenie za efekt i jakość leczenia, a w tym kierunku zmierzają wszystkie prace NFZ. Wprowadzenie sugar tax zapewni finansowanie pilotażu KOS-BAR. Także bądźmy pewni, że w przyszłym roku zostanie od wdrożony” – odpowiadał Niedzielski.

ISBzdrowie pytało, co jeśli sugar tax nie zostanie wprowadzony?

„Jestem jakoś dziwnie spokojny, że będzie. W końcu projekt już został przyjęty. Trafił do 'zamrażalki', bo w czasie epidemii nie jest priorytetem. Ale nawet jeśli coś się zmieni, to deklaruję, iż pilotaż KOS-BAR i tak zostanie wprowadzony w 2021 roku” – deklarował szef NFZ.

W raporcie opublikowanym w 2019 r p przez NFZ pt. „Cukier, otyłość, konsekwencje” przywołano dane WHO, z których wynika, że w 2016 r. na całym świecie 39% populacji dorosłej miało nadwagę, a 13% chorowało na otyłość olbrzymią. Na podobną skalę problemu wskazuje OECD podając, że w 2014 r. 53,3% Polaków w wieku powyżej 15 lat deklarowało się jako osoby z nadwagą lub otyłością (BMI powyżej 25 kg/m2). W 2009 r. było to 52,2%, a w 2004 r. 45,3%.