Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych uruchomiło badanie SARSTer. Jego celem jest porównanie skuteczności wielu metod leczenia COVID-19. W badaniu uczestniczy 18 klinik i oddziałów chorób zakaźnych.

Gazeta Wyborcza
–Miniony weekend był rekordowy pod względem liczby nowych przypadków koronawirusa – 1151. Zdaniem ekspertów dane te są zaniżone co najmniej 10-krotnie. Do tej pory najwyższą liczbę weekendową odnotowano 18-19 kwietnia, było to 849 przypadków.

Rzeczpospolita
–Większość przypadków koronawirusa odnotowanych w ostatnich dniach to górnicy z KWK Zofiówka. Kolejne ogniska wirusa to fabryka lodów i mrożonek na terenie gm. Działoszyn, zgromadzenie redemptorystów, ośrodek dla cudzoziemców na warszawskim Targówku. Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzeja Matyi zniesienie restrykcji może – z opóźnieniem – doprowadzić do sytuacji włoskiej czy hiszpańskiej.
–Samorząd, związek zawodowy i stowarzyszenie lekarzy protestują przeciwko listowi intencyjnemu (dokumentowi gwarancyjnemu) wprowadzonemu przez nowelizację ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. List taki miałby wystawić kierownik specjalizacji lub szef oddziału, na którym chce pracować kandydat. Zdaniem lekarzy może to prowadzić do nepotyzmu i korupcji.