Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Bez oddłużenia szpitali, wyższego dofinansowania leczenie i podniesienia wynagrodzeń, zwłaszcza dla ratowników, pielęgniarek i salowych, służba zdrowia nie ruszy do przodu, powiedział kandydat na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz. Proponuje on, aby na te cele przeznaczyć 2% ze składki rentowej – dałoby to kilkanaście miliardów złotych.

Gazeta Wyborcza
–Jak podaje „GW”, resort zdrowia kupił od firmy E&K z Lublina (zajmującej się produkowaniem motolotni i organizacją lotów) 1,2 tys. sztuk respiratorów za 200 mln zł, jednak firma nie dostarczyła aparatów, a ich producenci zaprzeczają, że mieli jakikolwiek kontakt z E&K.

Rzeczpospolita
–Mimo wzrostu liczby zakażonych i nowych ognisk koronawirusa rząd nie przewiduje kolejnego lockdownu, zwłaszcza że wskaźnik dostępności łóżek i respiratorów utrzymuje się na bardzo dobrym poziomie. Minister Łukasz Szumowski przyznał jednak, że rozważany jest jednak powrót do niektórych obostrzeń.
–Zdaniem dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dr. inż. Michała Kamienieckiego firmy kojarzone z ministrem Łukaszem Szumowskim nie są w czołówce grantobiorców NCBR, a sam minister nigdy nie ingerował w działanie Centrum.