Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Resort zdrowia zaprzeczył, jakoby nie otrzymał respiratorów kupionych od firmy E&K, i oświadczył, że dostał 50 aparatów marki Dräger. Jednak koncern stwierdził, że nie miał żadnych kontaktów z firmą E&K. W związku z tym posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli kolejną kontrolę poselską w Ministerstwie Zdrowia.

Rzeczpospolita
–Jak ustaliła „Rz”, projekt Biomedu Lublin dotyczący produkcji leku na bazie osocza ozdrowieńców nie może ruszyć, ponieważ do firmy nadal nie dostarczono osocza. Pobór w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa odbywa się według innej procedury niż ta obowiązująca w projekcie. W nieoficjalnych rozmowach przedstawiciele instytucji biorących udział w projekcie podkreślają, że to w gestii ministra zdrowia leży wydanie decyzji przyspieszających zbiórkę osocza we właściwej procedurze.
–Minister zdrowia Łukasz Szumowski cały czas rekomenduje wybory korespondencyjne, po analizie stanu epidemii we wszystkich gminach w Polsce prześle swoje propozycje dot. wyborów do PKW. Zdaniem ministra wybory w pierwszym terminie (10 maja) były do przeprowadzenia, zwłaszcza w formie korespondencyjnej.
–Ciężkie przejście przez Covid-19 niemal zawsze powoduje poważne skutki dla zdrowia, wynika z badań zespołu badawczego prof. Yuhui Wanga z Uniwersytetu Technicznego Huazhong w Wuhan. W badaniu wzięło udział 70 losowo dobranych osób, które poważnie przechodziły Covid-19, 66 z nich miało uszkodzenia płuc, obejmujące gęste skupiska stwardniałych tkanek blokujących naczynia krwionośne w pęcherzykach płucnych.