Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli przygotowanie dwóch wniosków: jednego do prokuratury, a drugiego o powołanie komisji śledczej w sprawie wszystkich zakupów Ministerstwa Zdrowia zw. z epidemią oraz grantów dla spółek związanych z braćmi Szumowskimi.

Rzeczpospolita
–Na pierwszy turnus w uzdrowiskach nie dojechało ok. 70% pacjentów. Rezygnowały nie tylko osoby z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa – jego zrobienie jest warunkiem przyjęcia do ośrodka. Do przyjazdu, oprócz lęku przed epidemią, może zniechęcać także zmniejszona liczba pociągów i autobusów. W normalnych warunkach „niedojazdy” stanowią ok. 10% skierowań na leczenie na koszt NFZ.
–Projekt nowelizacji niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w zw. z epidemią Covid-19 oraz po jej ustaniu zakłada stworzenie Systemu Obsługi Importu Docelowego. W SOID będzie można złożyć elektronicznie wniosek o sprowadzenie z zagranicy niedostępnego w Polsce leku, a także dopuszczenie go do obrotu. Obecnie wnioski takie składane i rozpatrywane są jedynie na piśmie.
–Firma farmaceutyczna Moderna wybrała dawkę do końcowego etapu próby klinicznej szczepionki przeciwko koronawirusowi, która powinna rozpocząć się w lipcu tego roku. Ostatnie badanie obejmie 30 tys. osób, zostanie przeprowadzone we współpracy z National Institute of Allergy and Infectious Diseases w Stanach Zjednoczonych.

Dziennik Gazeta Prawna
–Od lipca wzrosną o 200 zł wynagrodzenia lekarzy stażystów, podwyżki dotyczą również rezydentów, wynika z dwóch projektów rozporządzeń, będących już po konsultacjach. Zdaniem Naczelnej Rady Lekarskiej podwyższeniu płac rezydentów powinien towarzyszyć wzrost minimalnego wynagrodzenia specjalistów.