Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Rząd stopniowo wycofuje się z systemu szpitali jednoimiennych, ale wciąż nie ma planów przekształcenia szpitala jednoimiennego MSWiA w placówkę służącą wszystkim pacjentom, nie tylko tym chorym na Covid-19. Oprócz niego w Polsce są jeszcze 4 takie ośrodki. Jak podaje GW, w szpitalu przebywa obecnie ok. 120 pacjentów. Liczba łóżek wynosi ok. 600.

Rzeczpospolita
–Badacze z kalifornijskiego ośrodka The Scripps Research Institute odkryli we krwi osób, które zostały wyleczone z Covid-19, przeciwciała zapewniające silną i długotrwałą ochronę przed infekcją SARS-CoV-2. Badania te dają nadzieję na szybkie wprowadzenie na rynek medyczny preparatu o właściwościach zbliżonych do szczepionki. Zastrzyki takich przeciwciał można podawać również osobom we wczesnym stadium rozwoju choroby.
–Zespół roboczy ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia podjął uchwałę ws. konieczności podjęcia prac nad Krajową Bazą Danych na rzecz Monitorowania i Profilaktyki Zachowań Samobójczych, poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zdaniem zespołu informacja, że pacjent, zatrzymany lub ofiara przestępstwa już raz targnęli się na swoje życie, mogłaby pomóc zapobiec kolejnemu takiemu zdarzeniu.

Dziennik Gazeta Prawna
–Covid-19 może powodować poważne powikłania cukrzycy typu II i przyczyniać sie do rozwoju cukrzycy u zdrowych dotychczas osób, wynika z badań międzynarodowego zespołu naukowców, opublikowanych w „New England Journal of Medicine”.
–Zgodnie z ustawą o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych, która dziś trafiła do Senatu, prezes NFZ może dokonać przesunięcia środków po poinformowaniu ministrów zdrowia i finansów. Rzecznik praw obywatelskich przekonuje, że zmiany w budżecie NFZ nie mogą być wprowadzane bez uwzględnienia równowagi przychodów i kosztów w odniesieniu do centrali oraz poszczególnych oddziałów.