Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Ministerstwo Zdrowia kupiło od firmy E&K 50 respiratorów Dräger za 200 tys. zł za sztukę, podczas gdy Agencja Rezerw Materiałowych bezpośrednio u producenta zamówiła aparaty Dräger za ok. 70 tys. zł za sztukę, wynika z informacji uzyskanych przez posłów Dariusza Jońskiego i Michała Szczerbę z Koalicji Obywatelskiej. To przeczy zapewnieniom wiceministra Janusza Cieszyńskiego, że transakcja z E&K została zawarta na warunkach rynkowych, a ceny produktów do walki z wirusem istotnie wzrosły.

Rzeczpospolita
–Zdaniem wirusologa prof. Włodzimierza Guta nie jest wykluczone, że w kolejnych dniach będziemy odnotowywać więcej zakażeń (w środę ogłoszono 506 nowych przypadków i 14 zgonów). Specjalista twierdzi, że w piątek może nastąpić duży wzrost zachorowań wśród osób, które nie stosowały się do zaleceń podczas długiego weekendu. Gdyby do szczytu zachorowań doszło w czerwcu, co nie jest wykluczone w opinii prof. Guta, poprawy należałoby oczekiwać w listopadzie. Zdaniem wirusologa wakacje za granicą warto zatem planować dopiero na styczeń 2021 r.
–Komisja Europejska ogłosiła w środę strategię szczepionkową dot. koronawirusa, w ramach której UE ma wspierać opracowanie i dystrybucję bezpiecznych i skutecznych szczepionek w terminie od 12 do 18 miesięcy, a nawet wcześniej. KE podkreśla, że szczepionka ma być dostępna globalnie, bo tylko to zapewni bezpieczeństwo krajom UE.
–Nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia ws. chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny albo nadzoru epidemiologicznego zakłada, że izolacja będzie trwać do momentu uzyskania ujemnego wyniku testu, a nie dwa tygodnie. Zdaniem lekarzy to dobra decyzja, może bowiem zmniejszyć ryzyko zakażeń.