Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–W przyszłym roku zgodnie z tzw. ustawą 6 proc. na zdrowie ma zostać przeznaczone w sumie 120 mld zł. Ponieważ sama składka zdrowotna przyniesie jedynie 95,7 mld – mniej niż zakładano – budżet państwa będzie musiał wyłożyć ok. 25 mld zł. W kolejnych trzech latach NFZ i budżet państwa przeznaczą na lecznictwo niemal 390 mld zł.
–Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński powiedział, że przepisów zaostrzających odpowiedzialność karną personelu medycznego nie konsultowano z resortem zdrowia, który nie popiera tych modyfikacji i zamierza wyjaśnić tę kwestię z Ministerstwem Sprawiedliwości. Chodzi o nowelizację art. 37a kodeksu karnego, głoszącą, że w przypadku czynów zagrożonych karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą 8 lat sąd może odstąpić od kary więzienia tylko w przypadku, gdyby ogłosił karę nieprzekraczającą 1 roku.
–Lekarze specjaliści będą mogli wypisywać recepty na darmowe leki dla seniorów od 1 października, a nie – jak pierwotnie planowano – od 1 lipca. Wynika z to z faktu, że nie udało się uruchomić na czas odpowiedniej funkcjonalności w systemie informatycznym.

Gazeta Wyborcza
–Dr Anthony Fauci, szef Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, podkreślił, że w ostatnich dniach koronawirus atakuje w USA z nową siłą. Specjalista stwierdził, że dzienna liczba nowych przypadków może niedługo sięgnąć 100 tys. zachorowań.