Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Rehabilitacja po chorobie SARS-CoV-2 ma być ukierunkowana na poprawę wydolności wysiłkowej i krążeniowej, sprawności oddechowej, siły mięśniowej i ogólnej sprawności fizycznej, a także wsparcie zdrowia psychicznego. Obecnie jest ona realizowana w ramach pilotażu w szpitalu w Głuchołazach.

Gazeta Wyborcza
–W niemal 40 amerykańskich stanach liczba wykrytych przypadków koronawirusa rośnie. Najwięcej zachorowań odnotowuje się w Kalifornii, Teksasie i na Florydzie. W niektórych miejscach wracają restrykcje, mimo to eksperci zapewniają, że ciężkie przypadki rozkładają się na wiele miast, a szpitale są przygotowane lepiej niż w kwietniu.
–Kilkudziesięciu posłów Koalicji Obywatelskiej złożyło wniosek o wotum nieufności wobec ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Jednym z zarzutów jest wykorzystywanie własnych uprawnień do ochrony członków rządu (m.in. Łukasza Szumowskiego). Jak podaje „GW”, kontrowersyjny zakup respiratorów od firmy E&K to nieudane przedsięwzięcie służb specjalnych – aparaty miały być kupione po cenie dwu-, trzykrotnie wyższej od rynkowej, a zysk przeznaczony na działalność operacyjną.
–Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego wynika, że ryzyko hospitalizacji młodych ludzi, którzy zachorowali na SARS-CoV-2, wzrasta – w kwietniu częstotliwość ta wynosiła 8,7 hospitalizacji na 100 tys. osób, w ostatnim tygodniu czerwca 34,7 na 100 tys. Czynnikami, które zwiększają ryzyko gorszego przebiegu choroby u młodych pacjentów, są palenie papierosów, astma i otyłość.